Cumhurbaşkanı Gül: 301'in Türkiye'ye faydası yok."

Cumhurbaşkanı Gül: 301'in Türkiye'ye faydası yok.
  • Giriş : 15.01.2008 / 11:41:00
  • Güncelleme : 15.01.2008 / 11:41:02

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in daveti üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Mısır'a gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

(CİHAN)-Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in daveti üzerine Mısır'a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 301. maddenin Türkiye'ye bir faydası olmadığını, ancak maddenin kaldırılmasından çok mantalite değişikliğinin önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin Arap dünyasıyla iyi ilişkilerinin geliştiğini vurgulayan Gül, bunun Türkiye'nin Batı ile olan ilişkilerine de katkı sağladığını söyledi.

301. MADDE'NİN TÜRKİYE'YE HİÇBİR FAYDASI YOKTUR

Türkiye'nin Kahire Büyükelçilik Konutu'nda gazetecilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, "301 konusunda hükümetle istişare ediyor musunuz?" şeklindeki bir soruya karşılık, "Biz hükümet yetkilileri ve askerlerle yaptığımız görüşmelerde ülke menfaatleriyle ilgili her şeyi görüşüyoruz. Haftalık bir araya gelmelerimiz hal hatır görüşmeleri değildir. Bununla ilgili değişiklik Meclis'e de geldi. Daha önce konuştuğum için, Başbakan'ın kanaatlerini de biliyorum." diyerek şöyle devaam etti:

"Herkes şunun farkında ki, bu maddenin Türkiye'ye hiçbir faydası yoktur. Ama şunun da altını çizeyim: Madde değişince her şey bitmiş değildir. Daha önce 312, 163, 141 vardı. Önemli olan mantalite değişikliğidir; mantalite değişikliği olmasa yarın başka bir madde karşımıza çıkabilir. Ama içtihatlara bakıyorum, yüksek mahkeme kararlarına bakıyorum, önemli mantalite değişiklikleri görüyorum. Türkiye'nin doğru bir istikamete doğru gittiğini görüyorum. Dışarıda 301. maddeden dolayı herkes içerdeymiş gibi bir anlayış gelişiyor. Anayasa'yı değiştirseniz bu kadar ses getirmeyecek.

"Bu maddenin problem teşkil etmemesi önemlidir. Nasıl değiştirileceği önemlidir. Bu da Meclis'in işidir. Değiştirilmekle de problem çözülmüş olabilir, illa da kaldırmak gerekmez."

ARAP ÜLKELERİYLE İLİŞKİLER AB NEZDİNDE TÜRKİYE'YE BAKIŞI OLUMLU ETKİLİYOR

Arap dünyasına ilk ziyaretini Mısır'a yaptığının altını çizen Gül, Mısır'ın tercih edilmesinde pek çok sebep olduğunu, bunların başında Mısır'ın stratejik konumunun bulunduğunu ifade etti.

"Bölgede rasyonel hareket eden, kendi meselelerini halleden demokrasisi AB çok başarılı görüşmeler yapan, hızla kalkınan ekonomisi Türkiye ve Mısır arasındaki ekonomik sürecin de başlangıcı oldu." diyen Gül, günümüzde Mısır'ın Türk şirketleri için yatırım yapılan ülkelerin başında geldiğini ifade etti.

Arap ülkeleriyle ilişkilerinin Arap Birliği nezdinde Türkiye'ye bakışı da değiştirdiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi; 'Dışişleri ve Başbakan olarak Arap Birliği'ni ziyaret eden ilk kişi oldum ve Cumhurbaşkanı olarak da ilk ziyaret edecek kişiyim. Arap Birliği ile ilişkiler öyle bir noktaya geldi ki, daha önce her dışişleri bakanları toplantısında Türkiye aleyhine olan örgüt, Türkiye lehine kararlar almaya başladı. BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye'yi destekleyeceklerini bir notayla Türkiye'ye ilettiler. İKÖ'ye KKTC'nın devlet olarak katılmasına destek verdiler. Daha önce Kıbrıs Müslüman azınlığı statüsünde idi.'

Cumhurbaşkanı Gül, bugün Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Başbakan Ahmet Nazif, Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşecek. Gül, yarın da 6 Ekim şehrindeki Türk sanayi bölgesinin temel atma törenine katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious