Cumhurbaşkanı Gül Ahmet Türk'ü Köşk'e kabul etti

Cumhurbaşkanı Gül Ahmet Türk'ü Köşk'e kabul etti.10314
  • Giriş : 11.03.2008 / 18:22:00

Türk, isteklerinin sivil demokratik çözümlerin öne çıkması olduğunu dile getirdiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclis Grup Başkanı Mardin Milletvekili Ahmet Türk, isteklerinin sivil demokratik çözümlerin öne çıkması olduğunu ve bu konudaki istek ve beklentilerini Cumhurbaşkanına dile getirdiklerini ifade etti.

DTP Meclis Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, DTP Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, DTP Grup Başkanvekilleri Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Van Milletvekili Fatma Kurtulan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Çıkışta bir açıklama yapan DTP Meclis Grup Başkanı Ahmet Türk, "Son siyasal gelişmeler ile ilgili düşüncelerimizi, beklentilerimizi dile getirdik. Sayın Cumhurbaşkanı da ülkenin hepimizin sorunu olan bu konuda hassasiyet ve dikkatlice süreci değerlendirecek bir çalışmayı yapmamız gerektiğini ifade ettiler" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ile düşüncelerini paylaştıklarını dile getiren Ahmet Türk, gerçekten daha demokratik, daha kucaklayıcı, halkın sevgiyle kucaklaştığı bir sürecin nasıl yaratılabileceği ve nasıl katkı sunabileceklerine ilişkin görüşlerini Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiklerini kaydetti.

Türk, bu konuda gerçekten bir diyaloga ihtiyaç duyulduğunu ve demokratik bir sürecin, şiddetin-çatışmanın olmadığı bir sürecin başlaması için neler yapılabileceğini Cumhurbaşkanı'na ilettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün bu konuda ne söylediğinin sorulması üzerine Türk, Cumhurbaşkanı Gül'ün, görüşmede ne söylediğini ve ne düşündüğünü aktarma yetkisine sahip olmadığını vurguladı.

Türk, "Tabii ki isteğimiz sivil-demokratik çözümlerin öne çıkması. Bu konuda çabaların yoğunlaşması" dedi.

DTP'li milletvekillerinin yargılanması sürecine ilişkin bir soruya karşılık ise Türk, bu konuyu bugün meclis gündemine getirdiklerini kaydetti.

DTP'li Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin dokunulmazlıkları ile ilgili fezleke Anayasa Komisyonu'na gelmiş ve dokunulmazlıklarının kaldırılmasına gerek kalmadan davaya devam kararı verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious