Cumhurbaşkanı Gül Amasya'da

Cumhurbaşkanı Gül Amasya'da.10784
  • Giriş : 12.06.2009 / 18:31:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amasya'da Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti, Milli Mücadele Müzesi ve Şehzadeler Müzesi'ni gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, basına kapalı gerçekleşen Garnizon Komutanlığı'nı ziyaretinin ardından, Belediye Başkanlığı'na geçti.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir'i makamında ziyaret eden Gül, Amasya'ya her gelişinde kentin ayrı ayrı güzelliklerinin farkına vardığını ifade etti.

Amasya'nın, Türkiye'nin en şirin ve aynı zamanda kültür, tarih dolu, antik çağdan bu yana insanlığa yurt olmuş bir şehir olduğunu dile getiren Gül, kentin Kurtuluş Savaşı'nda da önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir de Cumhurbaşkanı Gül'ü Amasya'da görmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, ''Ziyaretinizle şeref verdiniz'' dedi.

Özdemir, Cumhurbaşkanı Gül'e kırmızı zemin üzerinde beyaz ayyıldız bulunan ve Atatürk'ün ''Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır'' sözü yazılı ebru tablo hediye etti.

Gül, ziyaretin basına kapalı bölümünde, Özdemir'den kentte yürütülen yerel hizmetler ve Amasya'nın sorunlarına ilişkin brifing aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi'ni gezdi.

Müze Müdürü Celaleddin Özdemir'den bilgi alan Gül, Atatürk'ün Amasya'ya geldiği 12 Haziran 1919 tarihinde kentin önde gelenleri tarafından karşılanmasının sembolize edildiği balmumu heykellerin bulunduğu salonu da gezdi.

Burada Gül'e Atatürk'ün Amasya'ya gelişi ve Amasya Genelgesi'nin imzalanma süreci anlatıldı.

Gül, müzedeki 12. Türksoy Ressamlar Buluşması Resim Sergisi'ni de ziyarete açtı.

Cumhurbaşkanı Gül, Milli Mücadele Müzesi'nin ardından, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Amasya'da görev yapan şehzadelerin balmumu heykellerinin sergilendiği Şehzadeler Müzesi'ni gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*