Cumhurbaşkanı Gül bugün Paris'e gidiyor

Cumhurbaşkanı Gül bugün Paris'e gidiyor.10480
  • Giriş : 25.11.2007 / 05:39:00
  • Güncelleme : 25.11.2007 / 00:24:13

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) Genel Kurulu'na katılmak için bugün Fransa'nın başkenti Paris'e gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül, 26 Kasım Pazartesi günü yapılacak genel kurulda EXPO 2015 adayı İzmir ile ilgili konuşma yapacak.

BIE'nin 142'nci Genel Kurulu'na katılarak İzmir'e desteğini gösterecek olan Gül'e Devlet Bakanı Mehmet Aydın eşlik edecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin aynı tarihlerde yurtdışında olması nedeniyle ziyareti sırasında Sarkozy ile bir araya gelemeyecek olan Cumhurbaşkanı Gül'ün, Fransa Başbakanı François Fillon'u kabul etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Gül, temaslarının ardından 27 Kasım Salı günü yurda dönecek.

İzmir, Milano ile yarışıyor

Dünya Fuarı ya da Evrensel Sergi olarak anılan EXPO, ticari amaç gütmeyen, ülkelerin katılımı ve birikimlerin paylaşılmasıyla insanlığa katkı yapmayı amaçlayan bir oluşum.

İlk kez 1851 yılında Londra'da yapılan EXPO, 6 ay sürüyor ve 5 yılda bir gerçekleştiriyor.

Ticari amaç gütmemesine karşın yapıldığı kentlereyoğun turist çeken EXPO Dünya Fuarı sayesinde, İzmir'i 80 milyona yakın turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Ülkelerin tanıtımlarının yapıldığı, geçmişten gelen birikimlerin sergilendiği etkinlik, konferans, toplantı ve çeşitli kültürel faaliyetler sayesinde tartışma platformu olma özelliği de taşıyor.

Güney Kore, Fas ve Polonya'nın yarıştığı, üç ay süren ve "Küçük EXPO"olarak anılan EXPO 2012 için seçimlerin yapılacağı BIE'nin 142'nci Genel Kurulu'nda EXPO 2015 için yarışan İzmir ve Milano da üçüncü sunumlarını gerçekleştirecek.

EXPO 2015'e hangi şehrin ev sahipliği yapacağı ise 31 Mart 2008'de BIE Genel Kurulu'nda son sunumların yapılmasının ardından üye ülkelerin oylaması sonucu belirlenecek.

EXPO 2015 İzmir: "Bir devlet projesi"

Türkiye, 1928'te kurulan Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) 5 Ekim 2004'de üye oldu. "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar ve Herkes İçin Sağlık" temasıyla açıklanan İzmir'in Expo 2015 adaylık başvurusu, 3 Mayıs 2006'da BIE'ye iletildi.

İzmir'in EXPO adaylık süreci, Paris'e giderek Türkiye'nin kararlılığını en üst düzeyde gösterecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde başladı.

Hükümet, yerel yönetim ve sivil toplum örgütlerinin tam desteğiyle sürdürülen süreçte, 19 Aralık 2006'da Bakanlar Kurulu kararıyla, EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ile Yürütme Komitesi oluşturuldu.

O dönemde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini yürüten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yönlendirme kuruluna başkanlık etti.

Adaylık çalışmaları çerçevesinde, BIE Genel Kurulu'nda 19 Aralık 2006 ve 19 Haziran 2007'de İzmir ile ilgili iki sunum yapıldı.

Paris'te, 19 Aralık 2006'da yapılan ilk sunumda Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı sıfatıyla sinevizyon aracılığıyla konuşma yapmış, Türkiye'nin, "bir ayağı doğuda, bir ayağı batıda" olması itibarıyla EXPO 2015 için iyi bir aday olduğuna dikkat çekmişti.

EXPO'nun, farklı medeniyetlerden, farklı kültürlerden insanların bir araya gelmesi, birbirlerini ve kültürlerini tanıması açısından taşıdığı önemi vurgulayan Gül, İzmir'in adaylık sürecinin başarıyla sonuçlanması için hükümetin bu konudaki kararlılığının da altını çizmişti.

Gül, "Bu kararı alırken, Türkiye Cumhuriyetinin bu projenin arkasında olduğunu ve gerekli olan her tedbiri alacağını, her türlü kaynağı seferber edeceğini duyurmak istiyorum" diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı görevine geldikten sonra da bu konudaki çalışmaları yakından izleyen ve destek veren Gül, yaptığı çeşitli konuşmalarda EXPO 2015'in yalnızca İzmir'in değil tüm Türkiye'nin organizasyonu olacağını dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Gül, bu konuya verdiği önemin somut göstergesi olarak, 18 Ekim 2007'de İstanbul'da BIE delegeleri ile akşam yemeğinde bir araya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious