Cumhurbaşkanı Gül Bursa'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Gül Bursa'ya gidecek.10700
  • Giriş : 06.05.2008 / 23:11:00

Tarihi Kentler Birliği'nin 2008 yılı ilk toplantısı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılımlarıyla 9-11 Mayıs tarihleri arasında Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılacak toplantıda, "Kentsel Kimliğin Yaşatılmasında Yeni Açılımlar. Bursa Örneği"nin ele alınacağını bildirdi. Büyük doğal, tarihsel ve kültürel mirasa sahip Osmanlı başkenti Bursa'da son yıllarda yapılan örnek koruma ve onarım çalışmalarının tanıtılacağı toplantıda birlik meclis toplantısının da yapılacağını belirtti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de, Türkiye'yi dünyada farklı ve ayrıcalıklı kılan en önemli ve eşsiz özelliği başka hiçbir ülkede bulunmayan ve elde edilmesi mümkün olmayan tarihsel, kültürel ve kentsel mirasımızın zenginliği olduğunu belirterek, "Kurucusu olduğumuz, tarihi kent dokularını ve kültürel mirası korumak, bu konuda yerel yönetimler dayanışmasını oluşturmak amacıyla kurulan Türkiye Tarihi Kentler Birliği, bu evrensel sorumluluğun etrafında birleşme ve bütünleşme sürecini başarıyla sürdürüyor. Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla onurlandıracağı bu toplantının tarihi mirasın yaşatılmasında ülkemize yeni açılımlar kazandıracağına inanıyorum. Birliğin öncülüğünde yerel yöneticilerin tarihi mirasın korunmasına yönelik çalışmalarında gösterdiği çabalar, bugün geçmişle kıyaslandığında umut verici bir gelişme. Çünkü tarihi miras geçmişi değil, geleceği aydınlatır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 10 Mayıs Cumartesi günü Tarihi Kentler Birliği'nin Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılacak açılış konuşmalarına katılacağını belirten Şahin, toplantıya katılan birlik üyelerinin Bursa'daki tarihi mirasın yaşatılmasına yönelik çalışmaları yerinde inceleyeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious