Cumhurbaşkanı Gül: "Demokrasiyi zedelemeyin"

Cumhurbaşkanı Gül:
  • Giriş : 10.04.2008 / 13:46:00

Gül, "Millet olarak reform sürecine ara vermeksizin koşar adımlarla gitmemizi tavsiye ediyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'yi bugün içinde bulunduğu tartışmalı ortamdan çıkarmanın ve toplumun bazı kesimlerinin kaygılarını gidermenin yolunun Avrupa Birliği reform sürecini devam ettirmek olduğunu söyledi.

Gül, "Millet olarak reform sürecine ara vermeksizin koşar adımlarla gitmemizi tavsiye ediyorum" dedi. Esasen reformların, Avrupa Birliğiyle müzakere sürecinin unsurları olmasaydı da Türkiye'nin ve Türk halkının çıkarına olduğu için reformların güçlü bir şekilde desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Gül, "Zira Türkiye'nin reform gündemi esas olarak Türk halkının beklenti ve özlemlerine hitap etmekdir" diye konuştu.

Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi'nin İstanbul Radisson SAS Otel'deki 24. toplantısına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılarak bir konuşma yaptı. Demokrasi ve reform vurgusu yapan Gül, Avrupa Birliği'ne uyum reformlarının Türkiye'nin iç bünyesinin uyum ve istikrarını daha da güçlendirerek ulusal çıkarlarının lehine gelişmeler sağladığını ifade etti. Reform sürecine konjonktürel ve güncel gelişmeler yerine uzun vadeli bir vizyonla bakmak gerektiğini belirten Gül, "Bu konuda komplekse kapılmayada hiç gerek olmadığı kanaatindeyim. Doğru olan neyse bunu yapmaktan çekinmemek gerekir. Reform sürecinin uzun vadede, Türkiye'yi güçlü kılacak ve bölgenin en cazip ülkesi haline getireceğini inandığım için söylüyorum bunları" diye konuştu.

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bazı siyasi ve hukuki tartışmaların, mücadelelerin yaşandığına dikkat Çeken Gül, "Bu tartışmalar yine birçok ülkede olduğu gibi zaman zaman sertleşebilmekte veya keskinleşebilmektedir. Bütün bunlar demokrasinin doğasında mevcuttur" dedi. Demokrasilerin ancak bu tür tartışmaların ortak akılla sonuçlandırılması suretiyle kurtarılacağını ifade eden Gül, Türkiye'de de tartışmanın ileri özgürlük koşullarında, çok sesli ve çoğulcu bir ortamda gerçekleşmekte olduğunu söyledi. "Demokrasi ilke ve kurumlarının zedelenmemesi gerektiği konusunda herkes duyarlı olmalıdır" diyen Cumhurbaşkanı Gül, tartışmaların en akılcı biçimde toplumun çıkarlarının yükselmesine imkan tanıyacağına olan inancını dile getirdi. Gül, dünya ve Avrupa demokrasilerinin gelişmesinin de bu yönde olduğunu kaydetti.

Gül, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin konjonktürel gelişmelerden bağımsız olarak ilerlemesinin bölgesel ve küresel olumlu etkileri olacağını anlattı. Gül, "Bu olumlu etkiler enerji güvenliği ve çevre koruması gibi hayati konular ile terörizm, gibi küresel meselelerin çözümünde kültürel bunalımların aşılmasında görülebilecektir" dedi.

Kadın milletvekili sayısının parlamentoda en yüksek seviyeye ulaştığını söyleyen Gül, idamın kaldırılması, işkencenin önlenmesi, kadının statüsü, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü alanında önemli düzenlemeleri Türkiye'nin gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Gül'den önce bir konuşma yapan kadın ve aileden sorumlu devlet bakanı Nimet Çubukçu da, kadının statüsünün yükseltilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious