Cumhurbaşkanı Gül ikna olmuş

Cumhurbaşkanı Gül ikna olmuş.11279
  • Giriş : 05.04.2009 / 12:20:00

Abdullah Gül, NATO;da uzlaşma kültürü ve mutabakatın öncelikli olduğunu belirterek, "İkna olmasaydık haklarımızı kullanırdık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NATO zirvesi sonunda bir basın toplantısı düzenleyen Gül, "NATO'nun uzlaşma kültürüne bağlı mutabakat çerçevesinde kararlar aldığını belirtti. Uzlaşma sürecinin bazen uzun ve sancılı olduğunu dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül şöyle konuştu:

"Bir savunma işbirliği teşkilatında en önemli unsur mutabakattır. Bu uzlaşma süreci bazen uzun ve sancılı olmaktadır. Ancak neticede alınan kararlar uzlaşma ve mutabakat sonucu ortaya çıkmaktadır. İşte bu kritik dönemde, yeni sorunların çözümü için yeni işlevlere ihtiyaç olduğu bir dönemde, yeni genel sekreter de şüphesiz ki çok önemliydi. İşte böyle bir ortamda Sayın Başbakanımız ve ben muhataplarımızla bazen basının önünde, bazen basının olmadığı yerlerde görüşlerimizi gayet açık ve net bir şekilde tartıştık."

"Hakkımızı kullanmaktan çekinmezdik"

Abdullah Gül, Türkiye'ye verilen güvencelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi: "Bu konuda emin olmasaydık, ikna olmasaydık en tabi hakkımız neyse onu kullanmaktan çekinmezdik. Nitekim dün programların hepsi değişti ve dün gece yarısına kadar da açıkça ikna olmamıştık. Bu sabah yaptığımız, Obama ve Rasmussen'in katıldığı toplantıda ikna olduk. Obama'ya teşekkür ediyorum. Büyük katkıları olmuştur. Şüphesiz ki bu önemli bir karara ulaşmaktır. Başarılı olduk. Bu konuda çok açık konuştuk çünkü." Cumhurbaşkanı Gül, bir başka soru üzerine, "Biz NATO toplantısındayız, AB toplantısında değiliz. Bunu değerli muhatap, değerli meslektaşlarımıza da söyledik. Burası bir AB toplantısı değildir, NATO toplantısıdır ve NATO'nun amaçları ve hedefleri de farklıdır. Dolayısıyla AB'de alınan bir karar NATO'yu etkileyecek diye bir şey asla söz konusu değildir. ABD Başkanı Obama'yla bu sabah yaptığımız görüşme, yolu açmıştır. Şüphesiz ki tüm Avrupa buradadır. Türkiye'nin önemini herkes kavramaktadır. Türkiye'nin gösterdiği bu tavrı hepsi yakından muhakkak ki değerlendirecektir."

Cumhurbaşkanı Gül, Rasmussen'e ilişkin tartışmalar sırasında endişelerinin tamamen giderilip giderilmediğinin sorulması üzerine şunları kaydetti: "Biz kaygılarımızı kendisiyle çok açıkça paylaştık. Ancak Rasmussen bunları her zaman dikkate alacağını ve İslam dünyasıyla sıkı bir diyalog içinde olacağını, bu konuda çok yapıcı olacağını söyledi. Zaten kendisi de bu konuda ayrıntılı açıklamalar yapacaktır. NATO'nun başarılı olabilmesi için böyle davranmak gerekir. Zaten NATO'yu başarılı kılmak için büyük çaba içinde olacaktır, sorumluluk da kendi üzerinde olduğu için. Bununla ilgili çok güzel düşünceler de vardır. Bunların hepsini hayata geçireceğine inanıyorum."

"Obama'ya katkılarından dolayı teşekkür ediyorum"

Türkiye'nin endişe ve kaygılarına anlayış gösterilmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Gül, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim en öncelikli temelimiz NATO'nun misyon, ilke ve itibarının korunması ve geliştirilmesi oldu. Hep buradan hareket ettik. Dün gece yarısına kadar bu çerçevede, gerçekten de çetin görüşmelerimiz oldu. Herkes görüşlerini söyledi. Ben de görüşlerimizi gayet açık bir şekilde muhataplarımıza anlattım. Bizim endişe ve kaygılarımıza anlayış gösterilmesinden de büyük bir memnuniyet duydum. Türkiye'nin ileri sürdüğü argümanları hep kabul etmişlerdir, bunları değerli bulmuşlardır. Ancak dün akşam bir anlaşmaya varamadık. Bu sabah çalışmalara yeniden başladık. Özellikle ABD Başkanı Obama'yla aramızda uzunca bir görüşme yaptık. Bu görüşmenin çok faydalı olduğunu ve bir anlayış birliğine vardığımızı ifade etmek isterim. Daha sonra da Danimarka Başbakanı Rasmussen katıldı üçlü olarak görüşlerimizi yeniden tekrarladık ve paylaştık. Neticede bizim kaygılarımızın giderildiğini ve isteklerimizin kabul edildiğini görünce NATO'nun gelenekleri ve kültürü gereği anlaşmaya ulaştık. ABD başkanı Obama'ya bu konuda katkılarından dolayı teşekkür ediyorum."

Olli Rehn'e eleştiri

Cumhurbaşkanı Gül, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in bugün yaptığı açıklamayı da eleştirdi, bunu "talihsiz bir açıklama" olarak nitelendirdi ve "Açık söyleyeyim, eğer biz sabah anlaşmaya varmamış olsaydık, bu açıklama olacak şeyi olmaz ederdi"diye konuştu. Gül,sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlar asla birbiriyle ilgili konular değildir. O zaman başka şeyleri, başka konuları gündeme getiririz. O zaman Avrupa kültürüne yakışmayan bir çalışma ortamı ortaya çıkar. Dolayısıyla, Rehn;in yaptığı, hoş olmayan, talihsiz bir açıklamaydı. Nitekim Dışişleri Bakanı da bunları kendisine söylemiştir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*