Cumhurbaşkanı Gül Irak'ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanı Gül Irak'ı ziyaret edecek.19064
  • Giriş : 22.03.2009 / 16:47:00

Gündemde, PKK'nın Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan faaliyetlerinin sonlandırılması ve ekonomik işbirliğinin artırılması var

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

33 yıl aradan sonra Türkiye'den komşu Irak'a Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu ziyaretinin gündeminde en önemli konu terör örgütü PKK'ın Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan faaliyetlerinin sonlandırılması...

Ekonomik alanda işbirliği ve yatırımların artırılması ile bölgesel konular da görüşmelerde ele alınacak konular arasında.

İki ülke arasında "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi"nin kurulmasının ardından yoğunlaşan görüşme trafiği bu kez de Cumhurbaşkanı düzeyinde sürecek.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Aralık 2008'de öngörülen ancak sağlık nedenleri ile iptal edilen Irak ziyareti yarın başlıyor.

Ziyaretin gündeminin en önemli konusu terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan faaliyetlerinin sonlandırılması…

Komşu ülke topraklarından kaynaklanan terörün sona ermesi için Irak'a isteklerini her fırsatta yineleyen Türkiye, Talabani'nin dikkatini bu konuya bir kez daha çekecek.

Gül, Barzani ile Görüşebilir
Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Gül'ün, Bağdat'ta Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'yi kabul edebileceği de ifade ediliyor.

Gül'ün ziyaretinde iki ülke arasında ekonomik alanda işbirliğinin artırılması da ele alınacak. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmi 3 milyar dolar düzeyinde…

İkili iş hacminin, transit ticaret ve diğer kalemlerle birlikte düşünüldüğünde 10 milyar doları aştığı değerlendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 33 yıl sonra gerçekleşecek Bağdat ziyareti, sorunların giderilmesi çalışmalarının yanısıra, enerji, ticaret ve yatırımlar konusunda yeni fırsatlar sağlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*