Cumhurbaşkanı Gül İzmir'in sunumunu yaptı

Cumhurbaşkanı Gül İzmir'in sunumunu yaptı.10382
  • Giriş : 27.11.2007 / 03:36:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 00:31:37

Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) 142'inci Genel Kurul Toplantısı'nda, EXPO 2015'e ev sahipliği yapmak için İtalya'nın Milano kentiyle yarışan İzmir'in sunumu yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de konuşma yaptığı sunumu, aralarında Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

Sunumda, ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu söz aldı.

Kocaoğlu, yaptığı konuşmada, İzmir'in 2015 projesine, gerek hükümet, gerek muhalefet partileri ve bütün sivil toplum kuruluşlarının tam destek verdiğini söyledi.

"Türkiye tam destek veriyor"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, İzmir'in ev sahipliğinde düzenlenecek bir EXPO'nun, durağan değil dinamik, mekanik değil insani yönü güçlü olan bir EXPO olacağını vurguladı.

Gül, İzmir'in EXPO 2015'e ev sahipliği projesine, Türk hükümetinin tam destek verdiğini belirtti.

İzmir'in, farklı din, gelenek ve kültürlerin tarihte ve bugün uyum içinde yaşadığı ender kentlerden biri olduğunun altını çizen Gül, stratejik açıdan İzmir'in doğu-batı, kuzey-güney arasında önemli bir aks teşkil ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin coğrafi konumu, tarihi ve kültürel bağlarıyla küresel dünyada kültürler arası diyalog açısından köprü rolü oynadığına işaret etti.

Gül, Türkiye'nin sıkıntılı bir bölgede olumlu değişikliklere etkide bulunabilecek sorumlu bölgesel bir güç olduğunu vurguladı.

Paris'te BIE Genel Kurulu'nda yapılan İzmir 3'üncü sunumu için burada bulunan İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türkiye olarak EXPO 2015'in evsahipliğini yapmaya çok önem verdiklerini, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Paris'te bulunmasının kendileri için önemli bir güç kaynağı olduğunu söyledi.

İzmir olarak bir bütün halinde sivil toplum örgütleri ile Paris'te bulunduklarını hatırlatan Kıraç, İzmir'i burada bütün güzellikleri ve bütün yönleriyle tanıtmayı amaçladıklarını belirtti.

Mart 2008'de yapılacak seçimin kendi lehlerine olacağını düşündüklerini ifade eden Kıraç, İzmir'in bu organizasyon için gerekli olan tarihi ve kültürel altyapıya sahip olduğunu vurguladı.

Kıraç, "Olabilecek herşeyimizle buradayız. Kendimizi en iyi şekilde anlatacağız. İnşallah İzmir hak ettiği bu etkinliği alır" dedi.

Milano'nun sunumu da yapıldı

EXPO 2015 evsahipliği için İzmir'in sunumunun ardından Milano'nun sunumu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da izlediği ve İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin katıldığı sunumda konuşan Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti, kentinin EXPO 2015 projesiyle ilgili davetlilere bilgi verdi.

Milono'yu tanıtan görüntülerin önünde konuşan Belediye Başkanı Moratti, Milano'nun başvuru temasının, "gezegende herkesin doyurulması, yaşam için enerji" olduğunu söyledi.

Moratti, tarım kenti Milano'nun bilimsel ve teknolojik araştırmalar konusunda da önemli bir yerde bulunduğunu savundu.

İzmir ve Milano yarışıyor

Olimpiyat oyunları ve dünya Futbol şampiyonasının birkaç katı büyüklüğündeki en büyük organizasyonlarından biri olan EXPO Dünya Fuarı'na 2015'te evsahipliği yapmak için İzmir'le İtalya'nın Milano kentleri yarışıyor.

Ticari Fuar niteliği taşımayan, ulusların eğitim, teknoloji, kültür düzeyiyle tarihi birikimlerini öne çıkarmayı amaçlayan EXPO, yeni fikirlerin paylaşılması aracılığıyla geleceğe yönelik adımların atıldığı önemli bir organizasyon olma özelliği taşıyor.

150 yılı aşkın süredir Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından düzenlenen EXPO, yapıldığı ülkelere çok sayıda ziyaretçinin gelmesini sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious