Cumhurbaşkanı Gül Kırgızistan'a gitti

Cumhurbaşkanı Gül Kırgızistan'a gitti.10267
  • Giriş : 26.05.2009 / 12:15:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orta Asya'nın, Türk dış politikasının en önemli konularından birini oluşturduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, Kırgızistan ve Tacikistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaretler için Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretlerine, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, milletvekilleri, bürokratlar, iş adamları ve gazetecilerden oluşan geniş bir heyetin eşlik edeceğini belirten Gül, şunları söyledi.

“Orta Asya, hiç şüphesiz Türk dış politikasının en önemli konularından birini teşkil etmektedir. Müşterek tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz bölge ülkeleriyle ilişkilerimize ve iş birliğimize daima önem verdik, önümüzdeki dönemde de aynı anlayışla hareket etmeye devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk yurt dışı seyahatlerim arasında Orta Asya ülkelerine de öncelikli bir yer verdim. Bölgenin Türkiye açısından taşıdığı önemin bir göstergesi olarak bu defa da dostluk ve kardeşlik bağlarına sahip olduğumuz Kırgızistan ve Tacikistan'a resmi ziyaretlerde bulunacağım. Türkiye ile Kırgızistan ve Tacikistan arasında yakın ilişkiler, karşılıklı sevgi, muhabbet ve dayanışma hisleri mevcuttur. Bunların temelinde de milletlerimizin ortak geçmişinden, paylaştığımız ilke ve değerlerden kaynaklanan kuvvetli bağlarımız bulunmaktadır.”

Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan ve Tacikistan'a, bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana Türkiye'nin tüm imkanlarını seferber ederek yardım sağladığını anlatarak, ziyareti vesilesiyle bu yardımların bundan sonra da süreceğini kaydetti.

Kırgızistan ve Tacikistan ile uluslararası kuruluşlardaki faydalı ve yapıcı iş birliğini artırarak sürdürme kararlılığını en üst seviyede bir kez daha ifade etme fırsatı bulacağını dile getiren Gül, “Ziyaretlerimin, ilişkilerimizin ve iş birliğimizin çok daha ileri seviyelere taşınması ve milletlerimiz arasında zaten var olan güçlü yakınlığın pekiştirilmesi bakımından eşsiz bir fırsat olacağına eminim” dedi.

Ziyaretleri sırasında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, her iki ülkenin başbakanları ve meclis başkanları ile görüşeceğini bildiren Gül, Kırgızistan'da meclise hitap edeceğini ayrıca her iki ülkede faaliyet gösteren Türk iş adamları ve Türk vatandaşlarıyla bir araya geleceğini, resmi ve özel eğitim kurumlarını ziyaret edeceğini sonra da bazı temel atma törenlerine katılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan ve Tacikistan'da yapılacak iş konseyi toplantıları sayesinde Türk, Kırgız ve Tacik iş adamlarının görüşmelerde bulanacağı ve ilave iş birliği imkanlarını doğrudan ele almalarının mümkün olacağını söyledi. Ziyaretlerinin ikili ilişkileri en üst düzeyde tüm yönleriyle ele almaya vesile olacağını da ifade eden Gül, Türkiye'nin her iki ülkeyle dostluk ve iş birliği bağlarını kuvvetlendirmek için ne tür adımlar atılabileceğini değerlendirmek ve uluslararası konulardaki diyaloğu daha ileriye taşımaya fırsat olacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*