Cumhurbaşkanı Gül: "PKK'ya siyasi çözüm olmaz"

Cumhurbaşkanı Gül:
  • Giriş : 09.01.2008 / 08:39:00

Gül, Washington'daki Woodrow Wilson adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütünün, Irak topraklarından Türkiye'ye sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar gerçekleştirdiğini belirterek, ''Böyle bir durumda 'dışarıdan gelen bir teröre karşı politik çözüm bulalım' denilebilir mi?'' dedi.

Gül, resmi ziyaret gerçekleştirdiği ABD'nin başkenti Washington'daki Woodrow Wilson adlı uluslararası düşünce kuruluşunda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Türkiye'nin siyasi yapısı ve uluslararası toplumdaki konumu hakkında bilgi veren Gül, Cumhuriyet'in ilanından sonra yaşanan modernleşme sürecini anlattı.

Türkiye'nin laik, sosyal bir hukuk devleti olarak çağdaş değerleri benimsediğini belirten Gül, ülkenin günümüzde, dünyada ve bölgesinde önemli bir üs haline geldiğini söyledi.

Gül, konuşmasında, tüm dünyayı tehdit eden terörizme karşı işbirliğinin önemini vurguladı.

Türkiye'nin bölgesindeki sorunları dile getiren Gül, Türkiye'nin, bu sorunların çözümünde aktif çaba harcadığını kaydetti.

Gül, İran'ın nükleer silah programına değinirken, Türkiye'nin içinde yer aldığı bölgede nükleer silaha karşı olduğunu ifade etti.

''Dışarıdan gelen bir teröre karşı politik çözüm bulunamaz"

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını da yanıtlayan Gül, Türkiye'nin terör örgütüyle mücadelesinde politik çözüm arayıp aramayacağına ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye ve ABD'nin terörizme karşı işbirliği yaptığı yer, merkezi yönetimin otorite sahibi olmadığı Kuzey Irak. Burada terör örgütünün kampları ve yerleşim yerleri var. Bu kamplardan, başka bir ülkeden Türkiye'ye karşı gerek siviller, gerek güvenlik güçlerine yönelik saldırı olacak" dedi.

Gül ayrıca, "Böyle bir konuda herhangi bir politik çözüm söz konusu olabilir mi? 'Dışarıdan gelen bir teröre karşı politik çözüm bulalım' denilebilir mi? Nasıl El Kaide'nin dışarıdan saldırılarına karşı 'Burada politik çözüm bulalım' denilemezse burada da böyle birşey söz konusu olamaz. Dolayısıyla bunu, ne bugün burada ne de önceki görüşmelerde başka ortamlarda konuşmadık, konuşmayız da" diye konuştu.

Türkiye'nin kendi içindeki sorunlarını çözmek için ekonomik ve sosyal çok yönlü çalışmalar yapıldığını ve bu konuların tartışıldığını belirten Gül, bunun ayrı bir konu olduğunu kaydetti.

"İran ile ilşkilerimiz ABD tarihinden daha eski"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir katılımcının, "Türkiye bir yandan İran'la komşusu olması nedeniyle ekonomik ilişki kurmak, diğer yandan ABD'nin İran'la ekonomik ilişki kurulmaması anlamında çift taraflı baskıyı nasıl atlatabilir?" sorusu üzerine, Türkiye ile İran arasında1636 yılında çizilen sınırın bugüne kadar değişmediğine dikkat çekti.

Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin ABD tarihinden daha eski olduğunu ifade eden Gül, İran'ın farklı bir rejime sahip bulunduğunu, Türkiye'nin ise AB üyelik sürecinde, demokratik yapıya sahip bir ülke olduğunu söyledi.

Gül, "Her ne kadar bugünkü dünyada herkes birbirini etkiliyorsa da kimin kimi etkilediğini size bırakıyorum. Kim olsa komşusuyla iyi geçinmek ister, iyi ilişkiler kurmak ister. Nihayetinde aynı coğrafyanın insanlarız. Birbirimize benzeyen tarihten gelen kültürel yanlarımız var. Bazen hükümetler ve rejimlerin farklı eğilimleri olur. İnsanlar arasında bir yakınlık sözkonusu" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin BM kararlarını dikkate alarak İran'la ilişkileri geliştirme anlayışı taşıdığını belirtti.

Gül, Kuzey Irak'ta çıkarılan petrolün pazarlanmasıyla ilgili bir soru üzerine Irak'ın istikrarının ve güvenliğinin Türkiye için önemli olduğunu söyledi.

Irak'ın doğal kaynaklarıyla ilgili yasanın Irak meclisinden bir an evvel geçmesi gerektiğini vurgulayan Gül, yasa geçtikten sonra Türkiye'nin sadece Irak petrolünün dünyaya taşınması için değil, petrol çıkarma faaliyetlerinde de Irak'a yardım edebileceğini söyledi.

Gül, bir soru üzerine Türkiye'de gençler arasında aşırı dinciliğin yaygın olmadığını ifade etti.

Türk gençlerinin modernist yapıya sahip olduğunu belirten Gül, her ülkedeki gibi gençler arasında bazı farklı düşüncelerin de bulunduğunu dile getirdi.

"Kerkük'te gruplar arasında anlaşma sağlanmalı"

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Kerkük sorunu ve burada yapılması planlanan referanduma bakışının ne olduğu yönündeki soruyu yanıtlarken, Irak'ın tüm sorunlarının Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

Kerkük'ün potansiyel önemli bir problem olarak görüldüğünün altını çizen Gül, "Irak Ortadoğu'nun küçük bir modeli. Kerkük de Irak'ın küçük bir modeli. Gruplar arasında anlaşma sağlanmadan referandum yapılırsa etnik çatışmalar başlayabilir. Kerkük'ün statüsü Birleşmiş Milletler tarafından belirlendikten sonra referandum yapılmalı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Kıbrıs meselesinin Türkiye'nin AB üyelik sürecini nasıl etkileyeceğine dair bir soru üzerine, Annan Planı'nın bütün dünya tarafından ve Türk tarafınca kabul görmüşken Rumlar tarafından desteklenmediğini anımsattı.

Türkiye'nin AB üyelik sürecinin devam ettiğine işaret eden Gül, "Kıbrıs konusu AB ile ilişkilerde maalesef zaman zaman bahane olarak kullanılıyor. İlişkilerde Kıbrıs meselesinin kullanılmasına üzülüyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious