Cumhurbaşkanı Gül: Referandumu doğru bulmuyorum

Cumhurbaşkanı Gül: Referandumu doğru bulmuyorum.8939
  • Giriş : 05.02.2008 / 14:55:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Ama bu konuda henüz bir karar vermedim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temel hak ve özgürlüklerle ilgili konuları referanduma götürmeyi doğru bulmadığını, ancak geniş bir anayasa değişikliğini referanduma götürebileceğini belirterek, "Ama bu konuda henüz bir karar vermedim" dedi.

Katar'a hareketinden önce havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliğini ''referanduma götürür müsünüz'' şeklindeki bir soruya Gül, "Bu konu, demokratik ülkelerde nasıl canlı tartışılırsa, öyle canlı tartışılıyor ve demokratik ülkelerde nasıl sonuçlanırsa öyle sonuçlanacaktır. Türkiye, bir hukuk devletidir ve bütün bu konular nasıl olacaksa bütün bunlar bellidir. Ben, temel hak ve özgürlüklerle ilgili konuları referanduma götürmeyi pek doğru görmem. Bunlar, çok az kişiyi ya da çok fazla kişiyi ilgilendirebilir. Temel hak ve özgürlükler demokrasinin temelidir. Ama yeni bir anayasa yapılması, anayasanın bütünüyle yenilenmesi gibi tartışmalar da Türkiye'nin gündeminde. Yeni bir geniş Anayasa Değişikliği ortaya çıkarsa bunu referanduma götürmeyi doğru bulurum. Ama bununla ilgili kararı da daha vermiş değilim. Bunu da daha önce söyledim" diye konuştu.

Başörtüsü tartışmalarının toplumu gerdiği ve kutuplaşmaları körüklediği şeklindeki bir başka soruya ise Gül, ''Toplumumuzda ve halkımızda, siyasi platformlardan bahsetmiyorum. Halkta bu tür bir ayrım olduğu kanaatinde değilim. Halk nezdinde kutuplaşma görmüyorum ama siyasi platformda maalesef çok keskin münakaşalar oluyor'' şeklinde konuştu.

Gül, siyasiler arasında bu konuda uzlaştırıcı bir rol üstlenip üstlenmeyeceği ile ilgili başka bir soruya ise Cumhurbaşkanı olarak her tartışmada bu şekilde devreye giremeyeceğini, fakat ülkeyi ilgilendiren güvenlik, terör konularda bunun olabileceğini dile getirdi.

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde 9 Türk'ün hayatını kaybettiği yangın ile ilgili bir soruya ise ''Daha önceki yıllarda çok acı ve üzücü olaylar yaşandığı için bu konunun çok titizlikle araştırılmasını hem Alman makamlarından, hem Türk makamlarından bekliyoruz" dedi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious