Cumhurbaşkanı Gül: "Türkiye artık daha güçlü"

Cumhurbaşkanı Gül:
  • Giriş : 20.05.2008 / 01:38:00
  • Güncelleme : 19.05.2008 / 23:45:56

Gül, Başesgioğlu ve 26. Gençlik Haftası'na katılacak 81 ilden gençlik temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gül, konuşmasında, gençleri görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin her yerinden temsilciler geldiğini ve bunun da ''Anadolu'yu kucaklamak anlamına geldiğini söyledi.

19 Mayıs'ın, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olduğunu ama 19 Mayıs 1919 tarihini de hatırlamak gerektiğini belirten Gül, o günkü şartların vahim olduğunu, Atatürk'ün, çözüm ve kurtuluş bulmak, yeni bir düzen kurmak için Samsun'a çıktığını hatırlattı.

Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum kongreleri, TBMM ve Kurtuluş Savaşı ile yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin ortaya çıktığını belirten Gül, bugünkü devletin kuruluşunun ilk adımının atıldığı gün olarak da 19 Mayıs'ın büyük anlam ve değer taşıdığını söyledi.

19 Mayıs'ın gençlere armağan edilmesinin anlamının da büyüklüğünü vurgulayan Gül, gençliğin gelecek olduğunu, devletin de gençlerin ellerinde büyüyeceğini belirtti.

Bugünü kutlarken sadece nutuklar atmak ya da konuşmak değil, sorumlulukların da hissedilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, sorumluluğun, tüm gençleri geleceğe hazırlayanlar olarak hem kendilerinde hem de gençlerde olduğunu ifade etti.

Herkesin çok çalışması, işi ne ise en iyi şekilde yapması gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ''Küçük, büyük hangi iş olursa olsun yeter ki hakkını verelim'' dedi.

Gül, Türkiye'nin ekonomisi ve ordusu güçlü, insanları zengin, çiftçisi, işçisi, memuru, iş adamlarının gelirinin gelişmiş ülkeler düzeyinde olması halinde Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu yönde baktığımızda, Türkiye'nin eskisiyle mukayese ettiğinizde giderek daha güçlü olduğunu göreceksiniz. Şüphesiz ki günlük problemler olacaktır ama önemli olan Türkiye'nin mesafe aldığı istikamettir. Buna baktığımızda 5-10-20-30-40 sene önceyle mukayese edildiğinde Türkiye'nin ne büyük başarılara imza attığını, Türkiye'nin ne kadar daha güçlü olduğunu ve ileride bununla kifayet etmeyeceğimiz, ileride çok daha güçlü olunması gerektiğini göreceğiz. Bütün bunlar sizlerin elinde gerçekleşecektir.

Bugünlerin anlamı da herkese sorumluluğunu hatırlatmak, muhasebe yapmak ve eksikliklerimiz varsa gelecekte bunları tamamlayarak devam etmektir.''

Gençler arasında dünya literatürüne girmiş, şampiyonluklar, madalyalar kazanmış isimler olduğunu belirten Gül, sadece sporda değil, bilimde müzikte, birçok alanda Türkiye'nin unutulmaz isimleri dünyaya sunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, bunların birer övünç kaynağı olduğunu ifade etti.

-MİLLİ TAKIM'A BAŞARILAR DİLİYORUM''-

A Milli Futbol Takımı'nın 2008 Avrupa Şampiyonası'na katılacağını ve takımın gençlerden oluştuğunu hatırlatan Gül, gelecek haftalarda çok heyecanlı günler yaşanacağını belirtti.

Gül, ''Milli Takım'ın Türkiye'ye yeni başarılar getireceğine inancım tamdır. Bu vesileyle bütün Milli Takımımıza, onların yöneticilerine, oyuncuların hepsine başarılar dilmiyorum. Onlar orada ellerinden geleni yaparken, bizler de onları en iyi şekilde takip edip destekleyeceğiz'' dedi.

Konuşmasının ardından Gül'e, temsilciler çeşitli hediyeler sundu. Gül, heyetteki engelli bir gencin kendisine uzattığı zarfı cebine koydu.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da yaptığı konuşmada, genç temsilcilerle Cumhurbaşkanı'nın huzurunda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplumların en büyük zenginliğinin gençler olduğunu, Türkiye'nin genç nüfusunun en iyi şekilde geleceğe hazırlamanın sorumluluğunu taşıdıklarını ifade eden Başesgioğlu, bunun, önceki hükümetler için de kendileri için de aynı şekilde önemli olduğunu ifade etti. Bütçeden eğitime ayrılan pay ve yatırımların da bunun kanıtı olduğunu belirten Başesgioğlu, Gül'ün daha önceki görevlerinde de gençlere ve Türk sporuna katkıda bulunduğunu, gelecek dönemde de bunun süreceğini kaydetti.

Gençler adına konuşan Kars'tan gelen öğrenci Burak Yılmaz da Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, istiklal ve cumhuriyetin yılmaz bekçileri olduklarını söyledi.

Yılmaz, ''İstiklal ve cumhuriyet, eğilmez başların, bükülmez kolların ve yenilmez Türk gençliğinin elinde yaşayacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious