Cumhurbaşkanı Gül yasaklı da olsa Köşk'te kalır!

Cumhurbaşkanı Gül yasaklı da olsa Köşk'te kalır!.13569
  • Giriş : 15.03.2008 / 12:40:00

AK Partiyi kapatma davası daha hakimlerce bile doğru dürüst incelemeden, kapatılırsa ne olur tartışmaları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanlığı makamı konusunda ise kafalar iyice karışık

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP'nin kapatılması istemiyle açtığı davanın iddianamesinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için de siyaset yasağı talebinde bulundu. Ancak., Anayasa Mahkemesi'nin bu talebi yerinde bulması halinde bile Gül cumhurbaşkanlığı görevini sürdürebilecek.

Anayasa Mahkemesi'nin talebi uygun görmesi halinde, Gül de 5 yıl süreyle siyasi yasaklı olacak. Ancak Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'na göre, siyasi yasaklı olan kişi sadece siyasi partilere üye olamıyor.

Cumhurbaşkanlığı görevinin siyasi partilere üyelikle ilgisi olmaması nedeniyle Gül görevini sürdürebilecek. Ancak görev süresinin dolduğu tarihte siyasi yasağı bitmemişse, herhangi bir partiye üye olamayacak.

"Konumunu etkilemez"

Anayasa hukuku uzmanı Prof. Dr. Mithat Sancar, bu konuda, "Gül'ün konumunu etkileyecek bir talep değil. Çünkü, Cumhurbaşkanı siyaset yapmıyor" dedi.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk de "Cumhurbaşkanının siyaset üstü konumu var. Teknik olarak etkilenmez ama etik olarak bu yaptırımla karşılaşan bir kişinin orada oturması ne kadar doğru olur, tartışılır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious