Cumhurbaşkanı Gül yine tarihe geçti

Cumhurbaşkanı Gül yine tarihe geçti.10208
  • Giriş : 28.06.2009 / 22:51:00

14 yıl aradan sonra Çin'e en üst düzey ziyareti gerçekleştiren Gül, aynı zamanda Şincan'a gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı olarak da tarihe geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Shenzhen şehrinden özerk bölgenin merkezi Urumçi şehrine gelen Gül'ü havaalanında Vali Nur Baki, Vali Yardımcısı Yang Gang ve Özerk Bölge Dışişleri Direktörü Arkin Ahmad karşıladı. Karşılamada geleneksel kıyafetler giyen iki Uygur genci de Cumhurbaşkanı ve eşi Hayrunnisa Gül'e çiçek verdiler.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST DÜZEY ÇIKARILDI

Olası istenmeyen olaylara karşı Abdullah Gül için kaldığı otel ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bu bölgeye en üst düzey ziyareti 2002 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile geçtiğimiz yıllarda birkaç kez ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gerçekleştirmişti. Gül'e İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve bazı milletvekilleri ile Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim esenli eşlik ediyor.

Gül ve beraberindekiler buradaki temaslarını tamamladıktan sonra yarın Ankara'ya dönecek.

Resmi rakamlara göre Şincan'da 9 milyon Müslüman Uygur Türkü yaşıyor. Gül ile birlikte Çin'e gelen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ticari konularda görüşmeler yapmak üzere bugün Endonezya'ya geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*