Cumhurbaşkanı Gül'den adap ve usül uyarısı

Cumhurbaşkanı Gül'den adap ve usül uyarısı.9769
  • Giriş : 18.06.2008 / 15:32:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 16:33:48

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Adap, usül ve düzene herkes dikkat etmeli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, Çankaya Köşkü'nde Asya Pasifik Dış Ticaret Bakanları'nı kabulünden önce gazetecilere gündeme ilişkin kısa bir açıklama yaptı.

''Son günlerde kamuoyundaki tartışmaları izlediğini'' belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

''26 Mayıs'ta yaptığım yazılı açıklamayı hatırladım. Ve bu konuya tekrar dikkat çekmek istiyorum. Bütün bu tartışmalar yapılırken adap, usul ve belli bir düzeye riayet etmek gerekiyor. Bu şundan önemli; milli birliğimizi, bütünlüğümüzü, ekonomik ve siyasi istikrarımızı muhafaza etmek hepimizin çıkarınadır. O bakımından bu tartışmalarda özellikle bu söylediğim unsurlara özen gösterilmesinin önemli olduğu kanaatindeyim. Bunun herkes için bugünde geçerli olduğu kanaatindeyim. O bakımdan bu tartışmaları izlerken yazılı yaptığım hatırlatmayı bir kez daha kamuoyunun dikkatine getirmek istedim.''

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamasının ardından basın mensuplarının soru sorma taleplerini geri çevirdi.

İŞTE ABDULLAH GÜL'ÜN 26 MAYIS'TA YAPTIĞI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yargı ile hükümet arasında yaşanan krize 26 Mayıs'ta el koymuştu. Abdullah Gül, yaptığı açıklama ile yaklaşımını da net biçimde ortaya koydu. Abdullah Gül, 3 önemli uyarıda bulundu:

* Her konu toplumun bütün kesimlerinde tartışılabilir. Görüşlerin haklılığını, kamuoyunun sağduyusu tayin edecektir.

* Tartışmalar, Anayasanın temel ilkeleri, ulusal çıkarlar ve itibar, milli birlik ve beraberliği, ekonomik ve siyasi istikrarı zedelemesin. Bu, bütün kişi ve kurumlar için geçerli olan bir görevdir.

* Siyasi ve hukuki tartışmalar, halkın fedakarlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımları aşındırmasın.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yargı ile hükümet arasında yaşanan tartışmayı sona erdirmek ve bunun, Türkiye'nin istikrarını etkilememesi için devreye girdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu amaçla ilk olarak Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı, "Siyasi ve hukuki tartışmalar, halkın fedakarlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımları aşındırmasın" uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı, temasları öncesinde yaptığı yazılı bir açıklama ile kaygı, telkin ve tavsiyelerini bir kez daha kamuoyu ile paylaştı. Kimin haklı olduğunu kamuoyu tayin edecek.

Türkiye'de son aylarda yoğunlaşan siyasi ve hukuki tartışmaları yakından izlediğini anlatan Cumhurbaşkanı, tartışmanın doğal olduğunu belirtirken bunun sınırlarını çizdi. Abdullah Gül, "Bütün demokrasilerde olduğu gibi, dinamik bir demokrasi olan ülkemizde de, milletimizi ve dünyayı doğrudan ilgilendiren her konunun, toplumun bütün kesimlerince en geniş ve açık biçimde tartışılması doğal olduğu kadar, gerekli ve yararlıdır" dedi.

Tarafları uyardı: İstikrarı zedelemesin

Tartışmalarda ortaya atılan görüşlerin geçerliliğini ve haklılığını nihayetinde kamuoyunun sağduyusunun en isabetli biçimde tayin edeceğini anlatan Cumhurbaşkanı, "Ancak, sözkonusu tartışmaların Anayasamızın temel ilkelerini, ulusal çıkarlarımızı ve itibarımızı, milli birlik ve beraberliğimizi, ekonomik ve siyasi istikrarımızı zedeleyebilecek boyutlara varmamasına ve bunun gerektirdiği âdap, usül ve düzeye özen göstermek sorumluluk duygu ve bilincine sahip bütün kişi ve kurumlar için geçerli olan bir görevdir" sözleriyle tarafları uyardı.

Kendisinin son aylarda anayasal kurumların temsilcileri ile yaptığı düzenle görüşmelere ilaveten Meclis'te temsil edilen ve Meclis dışında kalan siyasi parti liderleri, ekonomik ve sosyal örgütler, basın ve düşünce kuruluşları ile de ayrı ayrı görüşmelerde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı, söz konusu görüşmelerde "kaygı, telkin ve tavsiyeleri"ni muhataplarına gayet açık bir şekilde ilettiğine dikkat çekti. Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mart ayında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hakkında Anayasa Mahkemesi'ne kapatma davası başvurusu ve Ergenekon Soruşturması çerçevesindeki gözaltılar ardından yoğunlaşan siyasi tartışmalar sırasında da devreye girmişti. Gül, taraflara, "demokrasiye ve istikrara sahip çıkın" çağrısında bulunmuştu. Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda da benzer bir girişim de bulunmuş ve Meclis Başkanlık Divanı ile Meclis'teki siyasi parti liderlerini bir masa etrafında bir araya getirmişti. Ancak CHP, bu yemeğe katılmamıştı.

Cumhurbaşkanı, dünkü açıklamasında ayrıca, "Bir kez daha vurgulamak isterim ki, küresel ve bölgesel planda, önemli siyasi, ekonomik ve güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya olunan bu kritik dönemde ülkemizde yaşanan olaylar ile ilgili siyasi ve hukuki tartışmaların halkımızın fedakarlığıyla sağlanmış olan istikrar, itibar ve kazanımlarımızın aşınmasına ve Türkiye'nin stratejik çıkar ve hedeflerinde ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açmasına fırsat verilmemelidir" görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious