Cumhurbaşkanı Gül'den önemli mesajlar!

Cumhurbaşkanı Gül'den önemli mesajlar!.19064
  • Giriş : 12.03.2009 / 05:45:00
  • Güncelleme : 11.03.2009 / 23:31:34

Gül, Ahmedinejad ve Ali Hamaney ile yaptığı görüşmelerin ardından, gazetecilerle, sohbet toplantısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın dünyada hiçbir yere gitmeden, Türkiye'ye geliyor olmasının kendi başına büyük bir mesaj ve olay olduğunu belirterek, "Dönemin başında raylar iyi döşenirse, o rayların üzerinde çok mesafeler alınır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 10. Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Tahran'da, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve İran Dini Lideri Ali Hamaney ile yaptığı görüşmelerin ardından, kendini takip eden Türk gazetecilerle, Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği rezidansında sohbet toplantısı yaptı.

EİT'nin, bölgenin tek işbirliği ve ticaret teşkilatı olduğunu belirten Gül, teşkilata üye ülkelerin 2015 yılına kadar gümrükleri tamamen indireceğini söyledi.

Ahmedinejat ve dini lider Hamaney ile yaptığı görüşmelerin iyi geçtiğini ifade eden Gül, "Cumhurbaşkanı Ahmedinejat ile ikili ilişkilerimizi gözden geçirdik, hedeflerimizi yeniledik. 10 milyar dolar bir hedef koymuştuk ticaret hacminde, o gerçekleşti. Şimdi 20 milyar dolarlık bir hedefimiz var" dedi.

Gül, Hamaney ile görüşmesinin, Avrupa-Atlantik ülkeleri içerisinde bir devlet başkanının ilk defa böyle bir görüşme yapması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

Ahmedinecad ve Hamaney görüşmesi

Barack Obama'nın ABD başkanı seçilmesiyle dünya siyasetinde yeni bir dönem başladığına işaret eden Gül, "ABD yönetimi önceden tek taraflı kararlar alan ve bunları uygulayan bir sitil takip ediyordu. Yeni yönetim ise tam tersine ve farklı.

Herkesi dinleyeceğini, herkesle problemli konuları konuşacağını ortaya koyan bir anlayış içinde. Bu çerçevede, dünyanın değişen siyasetini konuştuk. İlk defa bunlar konuşulmuştur. Ben bu görüşmelerden memnun kaldım" şeklinde konuştu.

Gül, görüşmelerinin, hem ilişkiler açısından, hemde bölgesel ve dünya meseleri hakkındaki konular açıdan iyi ve faydalı olduğunu kaydetti.

Gazetecilerin, Türkiye'nin İran ile ABD arasındaki ilişkilerin düzelmesi konusundaki rolünün, bugünkü görüşmelerden gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Gül, şunları söyledi:

"Bu işler ticari ilişkiler değil. Bu tip çalışmaların hepsi çok değerlidir. Herkeste bunun farkındadır. Bunlar bazen çok açık konuşulmaz. Uluslararası ilişkiler böyledir.

İran önem verdiğimiz, dost bir ülke. Aynı coğrafyanın iki güçlü ülkesiyiz. Biz aynı zamanda batı müttefikinin içinde yer alan bir ülkeyiz. Dolayısıyla, böyle özelliği olan bir ülkeye, çeşitli, dar kalıplara girmeyecek görevler düşer."

"Raylar iyi döşenirse..."

'ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyaretinden ne bekliyorsunuz?' yönündeki bir soru üzerine Gül, şunları kaydetti:

"Çok önemli bir ziyaret. Daha işin başında, bizden o tarafa hiçbir ziyaret yapılmadan, o daha dünyada hiçbir yere gitmeden, Türkiye'ye geliyor olması kendi başına büyük bir mesaj ve olay.

Biz bundan pek büyük bir memnuniyet duyduk. Çünkü dönemin başında raylar iyi döşenirse, o rayların üzerinde çok mesafeler alınır. Buna da bu ziyaret fırsat verir."

"Buzdağları bir anda erimez"

Cumhurbaşkanı Gül, 'Siz buraya gelirken Obama'nın uzattığı elin havada kalmaması yönünde bir beklentiniz vardı. Buna karşılık alınacağı izlenimi edindiniz mi?' sorusu üzerine, 30 yıllık birikmiş meselelerin birden bire çözülemeyeceğini belirterek, "Ama benim gördüğüm herkesin iyi niyetli olduğudur. Çalışılacaktır. Buzdağları biran da erimez. Ama önemli olan iyi niyet ortamının olması başlı başına bir değişikliktir" değerlendirmesinde bulundu.

Liderlerin üslubu

Bir gazetecinin, "Kürt meselesiyle ilgili 'Önümüzdeki günlerde daha güzel şeyler olacak' dediniz. Bunu biraz açar mısız?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Zaten güzel şeyler oluyor. Biz kendi problemlerimizi kendi içimizde çözüyoruz.

Türkiye'de herkes huzuru ister. Türkiye'de huzursuzluk kimsenin çıkarına değil. Halkta zaten görüyor. Bölge halkının, Kürt vatandaşlarımızın devletine olan sevgisi, devletine olan aidiyeti, bağı çok daha fazla giderek güçleniyor. Bu işler eninde sonunda bitecek doğrusu" diye konuştu.

Yerel seçimler öncesinde liderlerin üslubuna yönelik bir soru üzerine Gül, Cumhurbaşkanlığının siyaset üstü bir kurum olduğunu belirterek, "Onlara şimdi girmeyeyim. Yalnız, iyi olan bir şey şu; eskiden çok daha farklı konularda iddialaşmalar, münakaşalar olurdu.

Şimdi öne çıkarılan konulara ve argümanlara bakarsanız, bunlar Türkiye'nin normalleştiğini gösterir.

Türkiye'de eskiden ölümcül meseleler konuşulurdu. Hep korkular üzerine... Şimdi ise en azından bu tip şeyler olmuyor en azından" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*