Cumhurbaşkanı Gül'den önemli uyarı

Cumhurbaşkanı Gül'den önemli uyarı.9769
  • Giriş : 24.06.2008 / 17:38:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarın Türkiye'nin Almanya ile oynayacağı Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final karşılaşması öncesi, ''Sevinçlerimiz bir anda acıya dönüşmemeli'' uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) heyetini kabulünden önce gazetecilere, yarın oynanacak Türkiye-Almanya maçıyla ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Milli Takım'ın başarılarının herkese çok büyük bir coşku yüklediğini ve Türkiye'de büyük bir coşku yaşandığını belirten Gül, ''Bu da tabii ki hakkımız. Bunun devam etmesini çok arzu ediyoruz. Ümit ediyorum yarınki maçta da aynı şekilde bu coşku devam edebilir'' dedi.

Bu coşku ve sevinç yaşanırken acıların da yaşandığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu, doğrusu artık bize yakışmıyor. Ben de bir kez daha herkesin dikkatini çekmek istiyorum; sevinçlerimiz bir anda acıya dönüşmemeli'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, dikkat çekmek istediği bir nokta daha olduğunu ifade ederek, yarınki maçın Almanya ile yapılıyor olmasının önemine işaret etti.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Almanya çok özel, dost olduğumuz bir ülke. Her şeyden önce milyonlarca Türk vatandaşına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca biz de her sene milyonlarca Alman turiste Türkiye'de ev sahipliği yapıyoruz. Almanya özel ilişkilerimiz olan bir ülke. O açıdan bu maçın bu dostluğu pekiştirecek şekilde devam etmesi gerekir.

Spor zaten centilmenliktir. Neticede tabii ki herkes kendi takımının kazanması için gayret gösterecektir. Ümit ederim ki büyük bir sevinci bir kez daha Türkiye'de yaşarız ama bütün bunlar, dost olduğumuz ülkeyle dostluğumuzu daha da pekiştirecek bir yönde olur diye arzu ediyorum. Bunu bir kez daha duyurmak istiyorum. Çünkü maçlar bitecek, yine milyonlarca Türk orada yaşamaya devam edecek, yine milyonlarca Alman da Türkiye'ye gelmeye ve burada misafir olmaya devam edecek.''

Cumhurbaşkanı Gül, Milli Takım'a başarılar dileyerek, yarın maçı izlemek üzere Basel'de olacağını hatırlattı.

Gül, final için umutlu olup olmadığının sorulması üzerine de ''İnşallah finale de gideceğiz. Finale artık hep beraber gideceğiz, eğer bu hediyeyi de verilerse bize... Göreceğiz yarın ama bu noktaya gelmek de çok büyük başarıydı'' dedi.

-KAZAKİSTAN'DA HEDİYE EDİLEN AT, TÜRKİYE'YE GELECEK-

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Jokey Kulübü heyetini kabul edeceğinin hatırlatılması ve Kazakistan'a yaptığı resmi ziyaret sırasında kendisine hediye edilen atın Türkiye'ye getirilip getirilmediğinin sorulması üzerine de atın Türkiye'ye geleceğini söyledi.

Atın büyüdüğünü ve artık Türkiye'ye gönderilmek istendiğini ifade eden Gül, bu konuyu TJK heyetine de soracağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından TJK heyetini kabul etti.

Kazakistan Kültür Bakanı Temirhan Dosmuhanbetov, Cumhurbaşkanı Gül'e, Almatı'daki at çiftliğinde yetiştirdiği 1,5 yaşındaki ''Cebelitarık'' isimli atı hediye etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious