Cumhurbaşkanı Gül'den Türk kadını değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Gül'den Türk kadını değerlendirmesi.13751
  • Giriş : 05.12.2007 / 21:11:00

Gül, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 73. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kurtuluş Savaşı'nda üzerine düşeni layıkıyla yerine getiren Türk kadınının, Atatürk'ün ileri görüşlülüğü sayesinde toplum içinde hak ettiği konuma ve saygınlığa kavuştuğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 73. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türk kadınının kişiliği, asaleti, fedakar tutumu, kahramanlığı ve aile içindeki rolüyle toplumun en yüksek değeri olduğunu vurgulayan Gül, ''Anne ve birey olarak her şeyin en iyisini hak eden kadınlarımıza destek vermek, onların hayat şartlarını iyileştirmek, toplumsal statülerini güçlendirmek için çaba göstermek, çocuklarımıza ve gençlerimize, yani geleceğimize sahip çıkmakla eşdeğerdir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kurtuluş Savaşı'nda üzerine düşeni layıkıyla yerine getiren Türk kadınının, Atatürk'ün ileri görüşlülüğü sayesinde toplum içinde hak ettiği konuma ve saygınlığa kavuştuğunu belirtti.

Medeni Kanun'un kabulüyle başlayan süreçte, Türk kadınına dönemin şartlarına göre son derece önemli haklar tanındığını, kadınların toplumsal hayata katılmalarının önünün açıldığını ifade eden Gül, 1934 yılında verilen seçme ve seçilme hakkının, bu sürecin kilometre taşlarından olduğunu vurguladı. Gül, Türk kadınının batılı birçok ülkenin vatandaşlarından daha önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu, erkeklerle eşit şekilde ülke idaresine katılma imkanını elde ettiğini anımsattı.

Abdullah Gül, 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadının milletvekili olarak Meclis'e girerken, 2007 seçiminde bu sayının 50'ye ulaşmasının yeterli olmamakla birlikte memnuniyet verici olduğunu belirtti. Atatürk döneminden bu yana kadın milletvekillerinin parlamentoda en yüksek temsil oranına ulaştığına dikkati çeken Gül, bu sonucu Türk demokrasisi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğini kaydetti.

''GURUR KAYNAĞI''

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:''Türkiye'nin gelişme çabalarında büyük pay sahibi olan kadınlarımızın her alandaki başarıları, iş kadınlarımızın dünya ölçeğinde de üst sıralarda yer almaları, hepimiz için gurur kaynağıdır. Türk kadını fedakarlıklarıyla, başarılarıyla kendisine tanınan haklara layık olduğunu en iyi şekilde kanıtlamıştır. Kadın haklarının daha ileri seviyelere taşınması, hedeflerimize ulaşmamız yönünden önemli bir ihtiyacımızdır.

Kadın-erkek eşitliği ilkesi doğrultusunda kadınlarımızın haklarının korunması ve toplumdaki rollerinin artırılması, bu bağlamda özellikle eğitim, çalışma, seçilme haklarının yaygınlaştırılması, ülkemizin öncelikli amaçları arasındadır. Kadınlarımızın hayatın her alanında daha etkin rol üstlenmelerini, umutla hayata bağlanmalarını sağlamak yolunda atılacak adımların, Atatürk'ün öngördüğü hedeflere Türkiye'yi daha da yakınlaştıracağı şüphesizdir.

Kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve siyasal her alanda hak ettikleri yeri almalarının gücümüze güç katacağına inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious