Cumhurbaşkanı Gül'e kolbastı sürprizi

Cumhurbaşkanı Gül'e kolbastı sürprizi.13681
  • Giriş : 29.05.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 19:10:30

Kırgızistan'da Atatürk-Alatoo Üniversitesi'ni ziyaret eden Gül, kolbastı oynayan Kırgız gençlerin şovunu ilgiyle izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan'a yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde, Uluslararası Alatoo Atatürk Üniversitesinin (UAAÜ) ek binasını hizmete açtı. Cumhurbaşkanı Gül'ü üniversiteye gelişinde Rektör Prof. Dr. Erol Oral ve üniversitenin bağlı olduğu Sebat Eğitim Kurumları Başkanı Orhan İnandı ile öğrenciler karşıladı.

Kırgızistan Devlet Sekreteri Nuruulu Dosbol ve Eğitim Bakanı Abdılda Musayev'in de eşlik ettiği Gül, ek binanın açılışını yaptıktan sonra öğrencilerin sevgi ve tezahüratı eşliğinde salona geçti. Geleneksel Kırgız kıyafeti giyen öğrenciler milli dans gösterisi sahnelerken, öğrenciler tarafından oynanan kolbastı oyunu, Cumhurbaşkanı Gül tarafından ilgiyle izlendi.

IFrame

Burada öğrencilere seslenen Gül, Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi ek binasının açılışını yapmaktan büyük memnuniyet ve kıvanç duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, "Kırgızistan bizim ata yurdumuz. Kırgızistan'ın toprakları üzerinde bulunduğumuz süre içinde kendimizi evimizde ve ata yurdumuzda hissettik. Burada bütün Kırgız makamları bizlere çok büyük misafirperverlik gösterdi" dedi.

Gül, Bişkek'te Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Meclis Başkanı Aytibay Tageyev ve Başbakan İgor Çudinov ile çok güzel görüşmeler yaptığını belirtti. Bişkek'te katıldığı ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlere değinen Gül, dün Türk yatırımcılara ait büyük bir yatırımın temelini attığını, bugün de eğitim ve kültür alanında Türkiye'nin Kırgızistan ile işbirliğinin en güzel örneklerinden birisi olan Atatürk Alatoo Üniversitesi ek binasının açılışını yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına şöyle devam etti: "Ayrı ülkelerde olsak da, ayrı devletlerimiz olsa da, bizler aynı milletin parçalarıyız. Atalarımız aynı, kültürlerimiz ve özümüz aynı. Bugünkü modern dünyada ayrı ayrı devletlerde yaşarken birbirimize büyük bir dayanışma gösterebiliriz. İşbirliği gösterebiliriz. Birbirimizi her alanda destekleyebiliriz. Bugün bunlar gerçek oluyor. Bununla gurur duyuyoruz."

"Türkçe konuşan devletler topluluğu içinde hep beraber olduklarını" ifade eden Gül, Kırgızistan ile tüm alanlarda işbirliği içinde olduklarını, bunun da dayanışmanın güzel bir örneği olduğunu vurguladı.

Gül, üniversitenin 1996 yılından bu yana faaliyette olduğunu ve bugün açılışı yapılan ek binanın üniversitenin başarısını gösterdiğini belirterek, "Önemli olan sadece üniversite, okul açmak değil. Önemli olan eğitimde, başka okullarla büyük bir yarış içinde olmak ve bu yarışta herkes birbirini geçmek için uğraşmalı. Herkesin daha iyi eğitim standardı yakalamasına sebep olmalı. Bu yarışta Atatürk Alatoo Üniversitenin önemli yeri olduğunu görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Üniversite yönetimini tebrik ediyorum" dedi.

"Bir ülkenin geleceğinin yetişen nesillerde olduğunu" kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "karakterli, bilgili, vatansever, ülkesine bağlı, aynı zamanda dünyanın bütün değerlerini tanıyan, tüm değerleriyle tanışık ve barışık, bütün dünyada olup bitenleri rahat takip edebilen, hem kendi ülkesinde, hem de yurt dışında iş bulabilen ve kendisini ispat eden gençlerin" yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Gül, dört lisan bilen üniversite öğrencilerinin Moskova'daki kütüphanelerden, Washington'daki kütüphanelerden ve İstanbul'daki kütüphanelerden faydalanması gerektiğini vurguladı. Üniversitenin büyümesine destek verenlere teşekkür eden Gül, öğrencilere hayat boyu başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin şeref defterini imzaladıktan sonra mesleklerini icra eden mezunlarla bir sınıfta toplandı. Aralarında polis ve öğretmenlerin de bulunduğu eski öğrenciler Gül'e, bir resim tablosunu takdim etti.

Ülkelerin kalkınması ve gelişmesinin temelinin eğitim olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, birlikten kuvvet doğacağını hatırlatarak, Kırgızistan ile Türkiye'nin birlikte hareket etmesi gerektiğini, bundan da büyük bir kuvvet doğacağını belirterek, daha çok işbirliği yapıp, büyük bir sinerji doğacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, konuşmasının ardından plaket verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*