Cumhurbaşkanı Gül'e smokin giydirdiler

Cumhurbaşkanı Gül'e smokin giydirdiler.12434
  • Giriş : 08.05.2008 / 21:43:00

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Türkiye’ye yapacağı ziyaret nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde Kraliçe onuruna vereceği yemeğin kuralları netleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uğur Ergan'ın haberi

Kraliçe II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkü’nde verilecek yemeğin kuralları netleşti.

Eşli yemekte erkekler smokin, hanımlar tuvalet giyecek. Mönüde baharat, sarmısak, salçalı soslar ve deniz ürünleri olmayacak. Cumhurbaşkanı Gül’ün protokol görevlilerine "Ne gerekiyorsa yaparım" demesi, büyük olasılıkla smokin giyeceği şeklinde yorumlandı. Hayrünnisa Gül de yemeğe koyu renk bir tuvaletle katılacak.

İNGİLTERE Kraliçesi II. Elizabeth ile eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in Türkiye’ye yapacağı ziyaret nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 13 Mayıs akşamı Çankaya Köşkü’nde Kraliçe onuruna vereceği yemeğin kuralları netleşti. Buna göre yemek eşli olacak. Erkekler smokin, kadınlar tuvalet giyecek. Gül, bu konuda protokol yetkililerine, "Ne gerekiyorsa onu yaparım" diyerek, smokin giyeceği mesajını verdi. "First Lady" Hayrünnisa Gül de, koyu renk bir tuvaletle geceye katılacak.

Büyükanıt belli değil

Yemek davetiyesinin kıyafet bölümünde, "Smokin ve tuvalet giyilmesi" notu yer alacak. Yemek daveti eşli olacağı için, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın katılmayacağı ileri sürülüyor. Yemekte İngiltere tarafının ricası üzerine sarmısak, acılı-acısız değişik tür baharatlar ve salçalı sos kullanılmayacak. Kraliçe’nin mide rahatsızlığı nedeniyle kabuklu deniz ürünleri de yemekte ikram edilmeyecek.

Reverans yok sohbet var

Karşılamada Kraliçe’nin "Nasılsınız?" sorusuna, aynı şekilde yanıt verme zorunluluğu olmadığı, Gül ile II. Elizabeth’in Çankaya Köşkü’nün ana kapısında diledikleri gibi sohbet edebilecekleri bildirildi. Hayrünnisa Gül’ün de Kraliçe’ye reverans yapma zorunluluğu bulunmuyor. Kraliçe Ankara’da Sheraton Oteli’nde kalacak. Ancak İngiltere Büyükelçiliği rezidansı da hazır tutulacak.

Emine Hanım’la Bursa

14 Mayıs’ta beş saatliğine Bursa’ya gidecek Kraliçe ve beraberindeki heyete, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın eşlik etmesi kesinleşti. Kraliçe’nin İstanbul ziyareti nedeniyle "HMS Illustrious" isimli uçak gemisi de İstanbul boğazına demir atacak. Gemide, özel davetlileri yemekte ağırlayacak olan Kraliçe’nin, 15 Mayıs’ta İstanbul’da tarihi yerlerin yanısıra İstanbul Modern’i ziyaret etmesi ve İstinye’de Boğaz’ın gemi trafiğiyle ilgili bir brifing alması öngörülüyor.

Ajanlar geldi

16 Mayıs sabahı İstanbul’dan Ankara’ya gelecek olan Kraliçe, burada İngiltere Büyükelçiliği’nde vereceği resepsiyonun ardından Türkiye’den ayrılacak. Kraliçe’yi Türkiye ziyaretinde Türk güvenlik birimlerinin yanı sıra, İngiliz İstihbarat Servisi MI6’tan 50’ye yakın ajan koruyacak.

HURRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious