Cumhurbaşkanı Gül'ün önüne çıkabilecek '5 politik tuzak'

Cumhurbaşkanı Gül'ün önüne çıkabilecek '5 politik tuzak'.15130
  • Giriş : 03.09.2007 / 10:05:00

New York Times Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasından sonra çıkabilecek '5 politik tuzağa' değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriAmerikan New York Times gazetesi yayımladığı bir makalede Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasından sonra çıkabilecek '5 politik tuzağa' değindi.

Sabrina Tavernise ve Şebnem Arısu'nun kaleme aldığı "Türkiye'nin Güç Nöbetindeki Hendekler" isimli makalede, siyasi alanda soruna neden olabilecek noktalar şöyle sıralandı:

Kürt ayrılıkçılar: Gül'ün partisi Kürtlere karşı daha uzlaşmacı bir tavır sergiledi. Gül'ün yemin töreni sırasında Kürt vekiller İstiklal Marşı'nı okumadı. Fakat ordunun sınır ötesi operasyon baskısı ortadan kalktı.

301'inci Madde: Gül'ün partisi bir çok gazetecinin ve düşünürün mahkemelik olmasına neden olan bu maddeyi değiştirmeye çalışıyor.

Atamalar: Gül'ün partisinin istediği 400 atama eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in vetosuna uğramıştı. Şimdi muhalif partiler Gül'ün onayladığı atamaları engellemek için pek bir şey yapamayacak.

AB: Gül, ülkesinin AB üyeliğini en çok destekleyen kişilerin başında geliyor.

Anayasa: Şu anda kullanılan anayasa 1982 yılında hazırladı. Fakat liberal Türkler bu anayasanın artık tarihte kaldığını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious