Cumhurbaşkanı Gül seslendirdi

Cumhurbaşkanı Gül seslendirdi.15683
  • Giriş : 29.04.2008 / 17:24:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 11:54:20

Cumhurbaşkanı Gül, trafik kazalarında can kaybı, yaralanma ve maddi zararın azaltılması amacıyla, 'Trafikte Dikkat, 10 Bin Hayat' kampanyasını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kampanyanın tanıtımı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törene, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Ankara Valisi Kemal Önal, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç, RTÜK Başkanı Zahid Akman, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, burada yaptığı konuşmada, trafik kazalarında her yıl 10 bin insanını kaybeden Türkiye'de herkesin bilinçlenmesi gerektiği için bu kampanyayı himaye ettiğini söyledi.

Avrupa'da bir yılda meydana gelen trafik kazalarında ölenlerin yüzde 22'sinin Türkiye'den olduğuna dikkati çeken Gül, ''Bunun böyle devam etmemesi gerekir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, trafik kazalarına karşı olağanüstü tedbir alınmasının zorunlu olduğunu belirterek, Ulaştırma Bakanlığının karayollarının altyapısı, İçişleri Bakanlığının denetim alanında yürüttüğü çalışmaların önem taşıdığını söyledi. Gül, Karayolları Trafik Kanunu'nun da Avrupa Birliği (AB) müktesebatına bir an evvel uyumlu hale getirilmesini umduğunu ifade etti.

Yıllık ya da aylık istatistiklere bakınca ölüm ve yaralanma rakamlarında azalma görüldüğünü anlatan Gül, ''Ama rakamlar o kadar büyük ki daha yapacağımız şeyler var'' diye konuştu.

Kampanyaya tüm kesimlerin destek vermesini isteyen Gül, özellikle basın yayın organlarına halkı bilinçlendirmek için büyük görev düştüğünü kaydetti.

Herkesin trafik kurallarına uyması gerektiğini vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

''Bildiğimiz şeyleri tekrarlarken alışkanlık haline getirmeliyiz. En azından emniyet kemerinin takılması çok önemli. Büyük oğlum 3 yıl önce okuldan dönerken Trafik Kazası geçirmişti. Karşı şeritten gelen bir araç çarpmıştı. Oğlumun hayatta olması bize Allah'ın hediyesi ama doktorlar emniyet kemerini taktığı için kurtulduğunu söylediler. Herkesi kurallara uymaya mecbur etmeliyiz. Amaç 3 yılda ölüm oranını üçte bire indirmek. Umarım bu daha da ileriye gider ve en gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ölümleri. Kayıpları en az rakamlara indiririz. Umarım bunu başaracağız ve Türkiye'de bu acıları daha az hissedeceğiz.''


IFrame


''SON 27 YILDA 140 BİN ÖLÜ''

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Pampal da kampanya hakkında bilgi verirken, toplumsal bilincin artırılmasının önemine değindi. Türkiye'de trafik kazalarının yüzde 90'ının insan hatasından kaynaklandığını anlatan Pampal, Türk toplumunun buna rağmen kazalara karşı kaderci yaklaşım içinde olduğunu ifade etti.

Türkiye'de yük ve yolcu taşımacılığında yüzde 95 oranında karayollarının kullanıldığını belirten Pampal, bunun ulaştırmadaki yanlış politikaların sonucu olduğunu söyledi.

Pampal, Türkiye'de son 27 yılda meydana gelen trafik kazalarında 140 bin kişinin öldüğünü, 7 milyon kişinin yaralandığını, yılda ortalama 10 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, maddi kaybın yılda 15 milyar YTL olduğunu, bunun kabul edilebilir bir rakam olmadığını belirtti.

İçişleri Bakanlığının trafikteki sıkı denetimlerinin sonuç vereceğini ve ölümlerin azalacağını ifade eden Pampal, bunu yanında vatandaşların bilinçlenmesine yönelik faaliyetler yürütüleceğini söyledi.

Trafik kazalarında ölüm oranlarının azaltılmasını sağlayan ''Kaza Bilimi''nin önemine de dikkati çeken Pampal, ''(Trafiğin de mühendisliği olur mu?) diyen bir YÖK Başkanı bile ben tanıyorum ben...'' dedi.

Süleyman Pampal, şu anda 10 kurumun oluşturduğu ''Trafikte Dikkat, 10 Bin Hayat'' platformuna daha fazla kurumu katılmaya çağırdı.

GÜL, FİLM SESLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Gül'ün, kampanyaya destek için trafikte dikkatli olunmasına ilişkin seslendirdiği film de gösterildi.

Mayıs ayından itibaren televizyonlarda yayımlanacak filmde Gül, ''Sevgili vatandaşlarım. Büyük bir sorunumuz var. Bu sorun birimizin değil, hepimizin sorunu. Türkiye'de her yıl trafikte 10 binden fazla insan ölüyor. Önümüzde iki yol var. Ya hiçbir şey yokmuş gibi yolumuza devam edeceğiz ya da bu ölümleri azaltmak için hep birlikte çalışacağız. Trafikte dikkat. Söz konusu olan 10 bin hayat'' diye sesleniyor.

Gazeteci Tayfun Talipoğlu'nun hazırladığı kaza sonrası gerçek görüntüler ve Trafik Kazası sonucu sakat kalan kazazedelerle yapılan röportajlardan oluşan bir filmin gösterimi de yapıldı.

Gül, konuşmaların ardından ''Trafikte Dikkat, 10 Bin Hayat'' platformunu oluşturan İçişleri Bakanı Atalay, Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Çelik, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yamaç ile Petrol Sanayi Derneği, Toyotasa, Volvo Otomobil, Renault-Mais, Bridgestone, Doğuş Otomotiv ve Temsa yöneticilerine plaket verdi ve birlikte fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, tanıtım programının ardından davetlilere kokteyl verildi.

Bu arada, tanıtım toplantısının yapıldığı salondan kokteyl salonuna geçişte, trafik kazalarında hayatını kaybeden siyasetçiler Adnan Kahveci ve Mustafa Taşar, gazeteci Cüneyt Koryürek, sanatçılar Necdet Tosun, Barış Akarsu, Kerim Tekin ve Ajlan Büyükburç'un fotoğraflarının bulunduğu maketler dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious