Cumhurbaşkanı kim olsun?

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

AKP ’Cumhurbaşkanı kim olsun?’ anketi yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, 81 il ve nüfusu 50 binin üzerinde olan ilçeleri kapsayan 200 bin denekli bir anket çalışması başlattıklarını, Cuumhurbaşkanı seçimiyle ilgili soruların da yöneltildiği anketin ilk sonuçlarına göre AKP’nin oy oranının 2002 seçimlerinin üzerinde göründüğünü bildirdi.

Fırat, AKP Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, çalışmaları süren anket konusunda bilgi verdi. Türkiye’nin 81 ilinde nüfusu 50 binin üzerinde olan ilçeleri kapsayan ve 200 bin deneğe ulaşılmasını hedefleyen anketin bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı anket olacağını kaydetti. Fırat, henüz devam eden anketin ilk sonuçlarına göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 seçimlerinin üzerinde bir oy potansiyelinin ve yine 2002’deki gibi iki partili bir Meclis’e gidildiğinin görüldüğünü söyledi. Fırat, "Dolayısıyla 2007’de yapılacak genel seçimler aslında şöyle bir seçim olacak. Ya bu halk bize ’devam et’ diyecek veya ’sil baştan’ diyecek. ’Devam et’ dediği zaman o zaman bizim yaptığımız 5 yıllık icraattan memnun olduğunu belirtecekler, bu icraatların devamını talep ediyor olacaklar. Ama yok aksi ortaya çıkacaksa sil baştan deniyorsa o zaman 2001 ve öncesinin Türkiye’nin o dönemlere gitmesini talep ediyor sonucu ortaya çıkacak" dedi.

Fırat, halka yönelik bu anketin ardından partinin en alt düzeyinden başlayarak görüşlerinin alınıp yönetim organlarında en geniş istişarlerle konuyu netleştirip adayı açıklayacaklarını anlattı.

CUMHURUN BAŞINI SEÇECEĞİZ

Fırat, ankette Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili soruların da yöneltildiğini belirtirken, bunu "Eğer biz cumhurun başkanını seçeceksek önce cumhurun fikrinin ne olduğuna bakmak durumundayız" diye açıkladı. Ankette halka nasıl bir Cumhurbaşkanı ve nasıl seçilmesini istedikleri başta olmak üzere Köşk seçimleriyle ilgili sorular bulunduğunu bildirdi.

Fırat, Cumhurbaşkanı seçimi tartışmalarına değinirken de, bu seçimin aylarca yıllarca tartışılan gündem maddeleri haline gelmmesi için takvimin başlayacağı 15 Nisan’a kadar konuşmama kararı aldıklarını söyledi. Fırat, Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın nasıl ve kim tarafından seçileceğinin çok açık olarak yazıldığını belirterek, seçimin bütün demokratik ülkelerdeki gibi olacağını kaydetti. seçim için "Basit bir süreç" nitelemesi yapan Fırat, "Cumhurbaşkanının mutlaka Meclis içinden seçileceğinin" Anayasa’nın amir hükmünün de bu olduğunun altını çizdi.

Fırat, Meclis dışından bir adaylık için, o adayın ancak en yüksek sayıda milletvekili grubunun teklifi ile aday olabileceğini vurgularken, "AKP olarak Türkiye’de istisnaları ortadan kaldırmak istiyoruz" dedi. Fırat, "Asıl olan Anayasa’nın da emrettiği gibi bu Meclis içinden Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçilecekti. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Bu gerginlik sebebi de değildir" diye konuştu. dedi.

Fırat , teşkilattan da, "Hükümetin icraatlarını Marslılar anlatamayacağına göre" halka anlatmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious