Cumhurbaşkanı laik olsun!

Cumhurbaşkanı laik olsun!.12012
  • Giriş : 30.07.2007 / 22:29:00

Reuters, Büyükanıt'ın 'söylediklerimin arkasındayız'ı sözünü yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “12 Nisan’da söylediklerimin arkasındayız” şeklinde yaptığı açıklamayı Reuters tüm dünyaya “Genelkurmay Başkanı Cumhurbaşkanı’nın laik olması gerektiğini söyledi” diye duyurdu.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın yaptığı açıklama yankı buldu. Açıklamayı Reuters tüm dünyaya “Genelkurmay Başkanı Cumhurbaşkanı’nın laik olması gerektiğini söyledi” şeklinde duyurdu. Haberde Büyükanıt’ın ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin görüşleri günlük olarak değişmez. 12 Nisan'da söylediğimiz şeylerin aynen şu anda arkasındayız'” sözlerine yer verildi. Bu açıklamanın seçimden sonra yapılan ilk açıklama olduğunu vurgulayan Reuters seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kriz çıkması sonrasında yapıldığını hatırlattı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt bu gece KKTC resepsiyonunda, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin görüşleri günlük olarak değişmez. 12 Nisan'da söylediğimiz şeylerin aynen şu anda arkasındayız'' dedi.

Orgeneral Büyükanıt, ''TSK'nin bildirisinin seçimleri etkilediği'' yönündeki görüşlerle ilgili olarak, ''elimizde somut veriler olmadan bir şey söyleyemeyiz, ama benim düşüncem öyle değil'' değerlendirmesinde bulundu.

Büyükanıt, "Cumhurbaşkanı aynı zamanda Türkiye'nin başkomutanı. Laikliğe, Türkiye'nin üniter yapısına bağlı, ama değerlerine sözde değil özde sahip olan birinin seçilecek olmasını umut ediyoruz. Hem vatandaş, hem de TSK'nın bir personeli olarak. Karar Meclis'in kararı. Başka birşey söyleme durumunda değilim" demişti.

Büyükanıt'ın bu açıklamasının ardından, Genelkurmay Başkanlığı, 27 Nisan'da internet sitesi aracılığıyla "sert" bir açıklama yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious