'Cumhurbaşkanı Meclis içinden olacak'

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Bülent Arınç, yeni cumhurbaşkanının çok büyük bir ihtimalle Meclis içinden olacağını, çıkarılacak adayın toplumun tüm kesimlerini kucaklaması yönüne dikkat edileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bülent Arınç, dün Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Hazim Sesli ve beraberindekileri heyeti makamında kabul etti. Kabulde yaptığı konuşmada 4 ay sonra yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren Arınç, bu süreçte Türkiye'de güven ve istikrar ortamının devam etmesi, Türkiye'nin gelişmesi ve geçmişin ihmallerinin giderilmesinin çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Bu yıl içerisindeki iki önemli seçimin de en doğru şekilde yapılacağını belirten Arınç, "Anayasamız, Cumhurbaşkanı seçimini etraflıca düzenlemiş. Süre nedir, yetkiler nedir, seçim nasıl yapılır, adaylık müracaatları nasıl olur, bu konuda bir şüpheye, tereddüte yol bırakmayacak şekilde bir düzenleme vardır. Anayasal bir kurum olan TBMM de zamanı geldiğinde bu süreç içinde Cumhurbaşkanı seçimini başarıyla tamamlayacaktır. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Türkiye, TBMM, bu seçimi başarıyla tamamlayacaktır. Şüphesiz görünün odur ki Meclis içinden biri Cumhurbaşkanı olacaktır; bu büyük bir ihtimaldir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı seçiminin, Türkiye'nin geleceğini belirleyen bir konu olduğuna inandıklarını kaydeden Hazim Sesli ise Türkiye'de istikrar ortamının sağlandığı bir dönemde yeniden bir kriz ortamı istenmediğini vurguladı. Sesli, "Bizler Cumhurbaşkanı seçiminin nasıl yapılacağından ziyade, cumhurbaşkanında bulunması gereken kriterler üzerinde durmaktayız. Laik, çağdaş, vizyonu olan, dış politikaya hakim ve en önemlisi de ülkemizdeki tüm kesimleri kucaklayacak bir cumhurbaşkanı, Türkiye'yi geleceğe taşıyabilecektir" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious