'Cumhurbaşkanı Parlamento'ya tokat atsın'

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e iade edilen, yeni kurulan 15 üniversiteye rektör atamasında YÖK'e yetki veren kanun teklifi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda aynen kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti İstanbul Milletvekili Tayyar Altıkulaç başkanlığında toplanan Milli Eğitim Komisyonu, 15 yeni üniversiteye rektör atanmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Sezer'in Meclis'e iade ettiği kanun teklifini görüştü. Tayyar Altıkulaç tarafından hazırlanan ve komisyonda aynen kabul edilen teklife göre, her yeni üniversite için YÖK Genel Kurulu, dörtte üç çoğunlukla 6 aday belirleyecek. Teklif, YÖK'ün belirlediği 6 adayı Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirmesini, Bakanlığın ise 6 aday arasından belirlediği 3 rektör adayını Cumhurbaşkanı'na sunmasını öngörüyor. Cumhurbaşkanı ise üç aday arasından yeni rektörü atayacak. Teklife göre, YÖK Genel Kurulu'nun, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 aylık süre içinde 6 adayı belirleyememesi durumunda Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK'ten aday beklemeden kendi seçtiği üç adayı Cumhurbaşkanı'na sunabilecek.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iade gerekçesinde, YÖK Genel Kurulu'nun 6 adayı dörtte üç çoğunlukla belirlemesinin rektör seçimini imkansız hale getirdiğini ve 1 aylık sürede YÖK'ün seçim yapamaması halinde MEB'in aday belirlemesinin yanlış olduğunu ifade etmişti. Komisyonda, CHP'li üyeler teklifin geri çekilmesini isteyen bir önerge verdiler ancak önerge AK Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Tatışmalardan sonra yapılan oylamada görüşülen teklif aynen kabul edildi. Teklifin önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da görüşülmesi ve Cumhurbaşkanı Sezer'e aynen iade edilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Sezer, aynen iade edilmesi halinde sözkonusu kanunu onaylamak zorunda kalacak.

Komisyonda yapılan görüşmelerde söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, Cumhurbaşkanı Sezer'in iade gerekçesine katılmadığını, Meclis'in benimsediği tasarıda ısrar etmesinin demokrasinin bir gereği olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı makamını Meclis'ten üstün görmenin yanlış olduğunu vurgulayan Avni Doğan, CHP'lilerin "YÖK'ü ele geçirmek istiyorsunuz" sözünü hatırlatarak, "Yoksa daha önce birileri ele geçirdi de şimdi kaybetmek istemiyor mu?" diye sordu. İktidarın yaptığı uygulamaların YÖK ile CHP'yi bir blok haline getirdiğini ifade eden Doğan, "Gelin Türkiye'nin en antidemokratik kurumu olan YÖK'e karşı birleşelim. Türkiye'yi bu YÖK belasından kurtaralım" şeklinde konuştu. Doğan, YÖK'ün demokrasi anlayışının Suriye rejimine benzetti.

CHP'li Engin Altay, hükümetin kurucu rektör atamasında YÖK'ü devre dışı bırakmak istediğini belirterek, "Bunu yapacağınıza Anayasa'nın YÖK ile ilgili maddelerini değiştirin. Yani YÖK'ü değiştirin" dedi.

CHP'li Mustafa Özyurt ise Cumhurbaşkanı Sezer'in iade gerekçelerinde haklı olduğunu savunarak, "Cumhurbaşkanı insanı çağırıp iki Tokat atmaz ki" diye konuştu. AK Partili milletvekillerinin tepkisi üzerine Mustafa Özyurt, "Bu devletin başkanıdır. Gerekirse Parlamentoya iki Tokat atar. İsterse çağırır vurur" dedi.

Özyurt'un sözleri AK Partili milletvekillerinin sert tepkisine neden oldu. AK Partili Mehmet Çerçi, "Kafalarındaki devlet anlayışını yansıtıyor" derken, Ali Aydınlıoğlu, "Bir adam 550 kişiye Tokat atarsa iyi olur mu? Zihniyet olarak tokatlamayı sevdikleri için böyle konuşuyor" dedi. Tartışmalar, Komisyon Başkanı Tayyar Altıkulaç'ın araya girmesiyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious