Cumhurbaşkanı Sarkozy'den Sudan'a karşı 'sertlik' mesajı

  • Giriş : 25.06.2007 / 16:56:00
  • Güncelleme : 25.06.2007 / 17:53:31

Fransa'nın başkenti Paris'te 20 kadar ülkenin katıldığı Darfur Konferansı düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konferansa ev sahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy açılış konuşmasında, "Sudan'a karşı sert olacağız." dedi. ABD Başkanı Condoleezza Rice, uluslararası toplumun Darfur'a karşı sorumluluklarını yerine getirmediğini kaydetti.

Konferansa ABD, Avrupa, Çin ve Arap Birliği'nden yetkililer iştirak ediyor. Ancak Sudan ve isyancı gruplar toplantıya katılmadı. Sudan konferansa davet edilmezken Afrika Birliği de bu konferansın Darfur'daki çabalarını oyaladığı gerekçesiyle katılmadı.

Konferansın açılışında Sarkozy, "Sessizlik öldürüyor" dedi. Sarkozy, Darfur'a kısa sürede BM askerlerinin yerleştirilmesini istedi. Ayrıca Fransız lider, bölgedeki Afrikalı askerlere 10 Milyon Euro yardım sözünde bulundu. Sarkozy, "Kararsızlık ve hareketsizlik kabul edilemez." dedi. Sarkozy, Hartum yönetiminin Afrika Birliği-Birleşmiş Milletler ortak gücünü kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti belirtirken barış içinde daha fazla çaba göstermesini istedi. Sarkozy, "Sudan işbirliği yaparsa yardımda buluruz. Ancak işbirliği reddederse sert olacağımızı bilmeli." dedi. Sudan ile barış görüşmelerine katılmayan isyancı gruplara karşı da sert davranacaklarını ifade eden Sarkozy, "Ancak uluslararası toplumun sert duruşu tarafları görüşme masasına çeker." dedi.

Bu ay başında Paris, Çad'ın doğusunda bulunan Darfur kurbanlarına yardım için hava koridoru oluşturdu. Paris, bunun yanı sıra Darfur'a gidecek ortak güce en büyük katkıya sağlayacak ülke olmak istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious