Cumhurbaşkanı seçiminin 2'nci turunda oylar sayılıyor

Cumhurbaşkanı seçiminin 2'nci turunda oylar sayılıyor.19556
  • Giriş : 24.08.2007 / 16:29:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:06:14

Cumhurbaşkanı seçiminin 2'nci turu yapılıyor. Oy verme işlemi sona erdi, şu an oylar sayılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dakika dakika gelişmeler

16.45 - Sonuçlar, TBMM Başkanı Toptan tarafından okundu. 446 milletvekilinin katıldığı 2. tur oylamada da hiçbir aday yeterli oyu alamadı. Meclis, 28 Ağustos Salı günü 3. tur oylama için toplanacak.

16.40 - Abdullah Gül'e 337 oy çıkmasına AK Parti'nin itirazı üzerine sayım yenilendi.

16.21 - Sonuçlar, TBMM Başkanı Toptan'ın önüne geldi.

16.00 - Toptan, Tasnif Komisyonu üyelerini yerlerine çağırdı ve oy sayma işlemine geçildi.

15.58 - Oy kullanma işlemi sona erdi. TBMM Başkanı Toptan, oyunu kullanmayan milletvekili olup olmadığını kontrol etti.

15.39 - Cumhurbaşkanı adayları, Kayseri milletvekilleri Abdullah Gül ve Sabahattin Çakmakoğlu ilk turda olduğu gibi arka arkaya oylarını kullandılar.

15.17 - İlk oyları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül kullandı.

Erdoğan ve Gönül'ün ardından milletvekilleri il sırasına göre oylarını kullanmaya devam etti.

15.16 - Milletvekilleri oy kullanmaya başladı.

15.13 - TBMM Başkanı Toptan, oylamanın nasıl yapılacağına dair kuralları açıkladı. Anayasa'nın 103. maddesine göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin gizli oyla yapılacağını ifade eden Toptan, oylamanın gizlilik konusunda herhangi bir tereddüte yer vermeyecek şekilde yapılmasını istedi.

15.10 - Meclis Genel Kurulu'nda toplantı yeter sayısı (367) bulundu. Toptan, 398 milletvekilinin elektronik cihazla yoklamaya katıldığını, 50'ye yakın milletvekilinin de pusula gönderdiğini açıkladı.

15.00 - TBMM Başkanı Köksal Toptan, saat 15.00'de Genel Kurul toplantısını açtı.

Toptan, Cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunun oylamasına geçilebilmesi için gerekli olan toplantı yeter sayısının (367) belirlenmesi amacıyla yoklama yapılacağını duyurdu. Toptan, milletvekillerine elektronik yoklama için 10 dakika süre verdi.

Oylamadan notlar

- CHP'nin tavrında bugünde herhangi bir değişiklik olmadı. Yaklaşık 3.5 ay aradan sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hem 1. tur oylamasında hem de şu anda yapılmakta olan 2. tur oylamaya CHP'nin katılmaması nedeniyle TBMM Genel Kurul'unda orta sıralar boş kaldı.

İşte CHP'nin bugünkü hali....


- TBMM Başkanı Toptan, oylamaya dair prosedürleri açıklarken Cumhurbaşkanı adayı Kayseri milletvekili Abdullah Gül'ün heyecanlı bekleyişi kameralara böyle yansıdı.


- Oylarını kullanan bazı milletvekilleri ise Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün yanına giderek tokalaştı ve hayırlı olsun dileğinde bulundu.


- Cumhurbaşkanı seçiminin 2. turu için toplanan TBMM Genel Kurulunda, güvenlik gerekçesiyle cep telefonları kesildi.

- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras Salonda yerlerini alırken, CHP milletvekilleri ile Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Manisa Milletvekili Erdoğan Yetenç ve Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Genel Kurula gelmedi.

- Oylama sırasında milletvekilleri birbirleriyle sohbet ederken, kadın milletvekillerinin beyaz ve açık renk giyinmeleri dikkat çekti.

 

14.40 - Köksal Toptan'ın başkanlık edeceği Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tur oylamasında da, 367 şartı aranacak. Adayların 2. turda en az 367 milletvekilinin oyunu alamazsa seçim 28 Ağustos Salı günü yapılacak olan 3. tura kalacak.

14:35 - DSP'nin Cumhurbaşkanı adayı Tayfun İçli sorulara cevap verdi. Adaylık kararını parti kurultayının olduğu gün alındığını söyledi. Meclis'teki oylamaya katılmalarının sebebini demokratik bir tavır olduğunu anlattı.

14:25 - Oylamaya katılacak vekiller Genel Kurul Salonuna doğru yürümeye başladılar. TBMM bahçesinde oldukça sakin bir hava var. Çünkü bu turda da Abdullah Gül'ün seçilemeyeceği konuşuluyor. Meclis bahçesinde 1.tur oylamaya katılan partilerin vekilleri tam kadro hazır bulunduğu gözlendi. Meclisi boykot ederek oylamaya katılmayacağını açıklayan ve bu konuda yalnız kalan CHP'nin vekilleride meclis bahçesindeler. CHP'li vekiller herhangi bir kulis faaaliyeti yürütmeden uzaktan olup bitenleri seyrediyorlar. CHP lideri Baykal ise oylama sırasında Ankara dışında olacak.

14:15 - Medya kuruluşları Meclis bahçesinde üs kurmuş durumda. Oylamaya katılacak olan partilerin vekilleriyle röportaj yapmak için medya mensupları büyük çaba sarfediyor. 367 krizini bitiren MHP'li vekiller gazetecilerin gözdesi durumunda.

14:00 - 'Meclis'i boykot eden tek parti' konumundaki CHP, bu politikasında ısrar ediyor. Ancak Deniz Baykal'ın oylamaya katılan DSP ve MHP'ye yönelttiği ağır eleştiriler aksi tesir yaptı. İki parti de Meclis'e firesiz gelmeyi planlıyor. DSP Genel Sekreteri Masum Türker de, CHP'ye 'Parlamento'ya gelerek bizim adayımıza oy verin' çağrısı yaptı. Sivil toplum kuruluşlarının desteğini alan Abdullah Gül, CHP dışındaki tüm partilerce de 'saygıyla' karşılanıyor. Anamuhalefet partisi CHP, oylamaya katılmama kararını sürdürürken diğer partilere 'boykot' çağrısında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "MHP eğer yeni bir değerlendirme yapıp 'Gül'ün seçilmesine aracı olmak istemiyoruz' derse, Türkiye'de çok şey değişecek. Öyle bir durumda DSP'nin de yeni bir değerlendirme yapacağı ihtimalini kuvvetli görüyoruz." dedi. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, Köşk seçimi boyunca Meclis'i boykot etmeyeceklerini ve adayları Sabahattin Çakmakoğlu'nu destekleyeceklerini vurguladı. Şandır, "Seçim sürecinde Meclis'te bulunacağız. Sonuna kadar kendi adayımızın arkasında duracağız." diye konuştu. DSP de aday gösterdiği Tayfun İçli'ye desteğini sürdürecek.

 

DTP

İkinci tur oylama için oyunun rengini netleştirmeyen tek parti DTP. İlk tur öncesi Abdullah Gül'e sıcak bakan; ancak 'Kürt sorunu konusunda açık irade beyan etmediği' gerekçesiyle boş oy kullanan DTP, bugünkü oylama öncesinde kararını henüz netleştiremedi. DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, "Gül'e bu kez oy vermek istiyoruz. Ancak Kürt sorunu konusunda bir açıklama yapmasını bekliyoruz." diyerek, partinin oy vermeye hazır olduğunu belirtti. Buna rağmen AK Parti veya Gül, bu konuda bir adım atmadı. AK Parti kurmayları, DTP'nin desteğine soğuk bakıyor.

TBMM Genel Kurulu, bugün saat 15.00'te TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın toplantı yeter sayısını belirlemek üzere yapacağı yoklama ile açılıyor. Genel Kurul'da 367 ve üzerindeki sayıda milletvekili bulunduğunun tespit edilmesi durumunda Cumhurbaşkanı seçiminin 2'nci tur gizli oylamasına geçilecek.

Milletvekilleri, illerine göre adları okunduktan sonra salonda kurulacak kabinlerde oy kullanacak.

Cumhurbaşkanı seçiminde AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, MHP Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu ve DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli yarışacak.

Genel Kurul'da 20 Ağustos Pazartesi günü yapılan ilk tur oylamada, AK Parti'li Gül 341, MHP'li Çakmakoğlu 70,

Adayların 2'nci turda Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için en az 367 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor. Bu turda da adayların yeterli oyu alamaması durumunda 3'üncü tur oylama 28 Ağustos Salı günü yapılacak. Üçüncü turda salt çoğunluğun (276) oyunu alan aday, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11'inci Cumhurbaşkanı seçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious