Cumhurbaşkanı seçmekte sıkıntı var

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen “2007 Yılında Dünya ve Türkiye” konulu konferansa katıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili konuşan Demirel, ilginç açıklamalar yaptı. Demirel şöyle konuştu: Cumhurbaşkanı bir tanedir. Herkesin Cumhurbaşkanı olacaktır. Cumhurbaşkanı seçimi herkesin Cumhurbaşkanı olacak şekilde yapılsa daha iyi olur. Bugün TBMM’nin kompozisyonu belli. Yani, yüzde 60 sandalyeye sahip bir parti, cumhurbaşkanını seçecek. O kimin Cumhurbaşkanı olacak? O partinin mi yoksa bütün Türkiye’nin mi Cumhurbaşkanı mı? Tartışılacak. Mesele, bugünkü anayasaya göre Cumhurbaşkanı seçilecekse, bu seçim olmaktan ziyade bir muameleyi tamamlamak olacaktır. Bugün yaptığımız şey, kimin seçilme ihtimali olduğu belli, mevcut usule göre. Buradan çıkan netice şu; Bugün Türkiye aslında bütün Türkiye’yi kucaklayacak bir Cumhurbaşkanı seçmekte sıkıntı içindedir. Neden? Usul yanlış. Bugünkü durum, gayri hukuki değil hukukidir. Halk, muhtarını, belediye meclisini seçiyor. Niye cumhurun başını seçemiyor? İşte Türkiye bunu tartışmadı ve halktan da ses çıkmadı. 17 Avrupa ülkesinde cumhurbaşkanını halk seçiyor. Başkanlık sistemi demek değil, halkın seçmesi. Çankaya’ya çıkıp oturacak kişi, Türkiye’nin yüzde 50’sinden fazlasını temsil etmelidir. Uygar dünyanın farkındasınız, ama onun yaptığını yapmıyorsunuz.

Birleşmeye mecburlar
Demirel, “Sağdaki arayışları nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruya ise şöyle yanıt verdi: “Mecburlar. Türkiye’de demokrasinin işleyebilmesi için mutlaka iktidarın alternatifinin olması lazım. Hem orta sağ, hem orta sol kendi aralarında birleşmeye mecburdur. Halka karşı sorumlulukları vardır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious