Cumhurbaşkanı Sezer, devir teslimi törensiz yapacak

Cumhurbaşkanı Sezer, devir teslimi törensiz yapacak.13741
  • Giriş : 23.08.2007 / 08:48:00

Cumhurbaşkanı Sezer'in, Başbakan Erdoğan'a, sade ve törensiz bir görev devir teslimi yapacağını söylediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, sade ve törensiz bir görev devir teslimi yapacağını söylediği belirtildi.
Erdoğan başkanlığında yapılan AKP MYK toplantısının basına kapalı bölümünde cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni ve yeni kabinenin onanması takvimi tartışıldı. Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'ta yapılacak üçüncü tur oylamada Cumhurbaşkanı seçileceğini belirterek, "Abdullah Bey görevi bir gün sonra Sayın Sezer'den teslim alır. Ancak Sayın Sezer, Çankaya Köşkü'nde görevi sade ve törensiz şekilde devretmek istediğini bana söyledi" dedi. Bu nedenle, aynı gün veya bir gün sonra Erdoğan'ın yeni kabine listesini kendisine sunması düşüncesi öne çıktı.

Tören sadece iki kez yapıldı
Cumhuriyet tarihinde sadece Turgut Özal ve Ahmet Necdet Sezer olmak üzere iki Cumhurbaşkanı görevi törenle teslim aldı. 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Çankaya Köşkü'ne Atatürk'ün ölümünün ardından çıktı. İnönü görevini 1950 yılında Türkiye'nin ilk sivil Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a devretti. Ancak bu "ilk", törenle taçlandırılmadı. 10 yıl görevde kalan Bayar'ın Köşk'ten inişi darbeyle oldu.
4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 7 yıllık görev süresini dolduramadan hastalandı. Meclis, Cevdet Sunay'ı 5. Cumhurbaşkanı seçti. Bu defa da sağlık nedenleri tören yapılmasına engel oldu. Cevdet Sunay, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e görevi devrederken yine tören yapılmadı. Korutürk'ün süresi sona erdiğinde ise yeni Cumhurbaşkanı seçilemeden 12 Eylül 1980 darbesi oldu.
7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1989'da görevini Turgut Özal'a devretti. Evren ile Özal arasında sade bir tören düzenlendi. Özal, cumhuriyet tarihinde görevi törenle devralan ilk Cumhurbaşkanı oldu. Ancak 17 Nisan 1993'te yaşamını yitirdiği için halefine tören yapamadı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Sezer'e görevini, yabancı misyon temsilcilerinin de hazır bulunduğu geniş katılımlı bir törenle devretti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious