Cumhurbaşkanı Sezer, evinin kirasını yüzde 100 arttırdı

Cumhurbaşkanı Sezer, evinin kirasını yüzde 100 arttırdı.9998
  • Giriş : 13.08.2007 / 09:11:00

Cumhurbaşkanı Sezer, kiraya vereceği evi için 1400 YTL ile geçen yıla göre yüzde 100’lük bir artış talep ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara Farabi Sokak, Yavuz Apartmanı, 8 numaralı daireyi TEM Emlakcılık aracılığı ile kiraya verdi. Sezer’in boş dairesinin balkonunda yer yer boya dökülmeleri ve kabarmaları görüldü. Apartman girişindeki kapı zilinde ise Sezer’e ait dairenin karşısındaki etiket boştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kiraya vereceği evi için istediği 1400 YTL ile geçen yıla göre yüzde 100’lük bir artış talep ediyor. Sezer, bu talebiyle Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın, bu yıl için belirlenen yüzde 4 enflasyon hedefini zorlaştırdıkları gerekçesiyle sık sık uyardığı "evsahipleri" cephesine dahil oldu. Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Farabi Sokak Yavuz Apartmanındaki "dört oda, bir salon" evi için, 1400 YTL kiranın yanısıra, 1000 dolar da depozito istiyor. Bu talep ise 2001 krizi sonrasında, Merkez Bankası’nın, terk edilmesi için büyük çaba gösterdiği "dolarizasyon"un, Cumhurbaşkanı nezdinde devam ettiği anlamına geliyor.

KİRACININ KALİTESİ: Sezer’in emlakçısı, ilan için arayanlara, evin bakım ve onarımdan geçtiğini, mutfak ve banyonun, parkeleriyle birlikte yenilendiğini belirtti. Kira bedeli ile depozitonun "kiracının kalitesine ve referanslara göre" bir miktar indirilebileceğini anlatan emlakçı, "Kiracının memur ve sabit gelirli olması evsahibi açısından tercih sebebi. Referanslar önemli" dedi.

2006’DA 700 YTL’YDİ: Sezer’in eski kiracısı Ekrem Temuçin, Kasım 2006’da evi boşaltırken, kiranın en son 700 YTL olduğunu açıklayarak, "Bakımsız olduğu için böyle. Ev bakımlı olsa daha yüksek olabilir" demişti. Sezer, aradan geçen dokuz ay içinde evi köklü bir bakım onarımdan geçirterek, kira bedelini de yükseltti.

HEDEF YÜZDE 4: Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, geçen ay açıkladığı son Enflasyon Raporu’nda, kira kalemindeki artışların çok yüksek seyrettiğini ve yıllık enflasyona katkısının 1 puan olduğunu açıklayarak şu uyarıda bulunmuştu: "Kira kontratlarında yuvarlama alışkanlıkları sürüyor. Gerek ev sahiplerinin, gerekse kiracıların yüksek enflasyon döneminden kalma fiyatlama alışkanlıklarını terk etmeleri ve kontratlarını yaparken, orta vade enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu hesaba katmaları önem taşımaktadır."

1000 YTL’DEN FAZLA ETMEZ: Ankara’nın en eski ve önde gelen emlakçılarından Salim Taşçı, Cumhurbaşkanı Sezer’in Farabi sokaktaki evinin "taş çatlasa 1000 YTL" edeceğini söyledi. Farabi sokağın eskisi gibi olmadığını söyleyen Taşçı, "Barların sayısı artınca aileler oradan kaçtı" dedi. Taşçı, "Evin tadilattan geçmesi ve dört oda olması da mı önemli değil?" sorumuza "Değil. Elimizde Çankaya’da 900’e çok güzel daireler var. Atakule’nin karşısında ışıklar içinde kendi evimi 825 YTL’ye verdim" dedi.

KİRALAR YÜZDE 20 ARTTI: Temmuzda bir yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 6.90 olurken, kiralar ortalama yüzde 20.3 arttı. 2007 enflasyon hedefini yüzde 4 olarak belirleyip "yüzde 70 olasılıkla" yılsonunda yüzde 5.1-6.9 arasında gerçekleşmesini bekleyen Merkez Bankası’na inat, ev sahipleri kira artışlarında bu hedeleri hiç dikkate almıyorlar. 2006 temmuzda 315.73 YTL olan gerçek kira ücreti, 2007 temmuzda enflasyon hedefinin 16.3 puan üstünde artış göstererek, 379.92 YTL’ye yükseldi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious