Cumhurbaşkanı Sezer, iş güvenliğine dikkat çekti

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, çalışanların, iş ortamınında taşıdığı risklerden korunmasına, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesine yönelik hizmetleri kapsayan iş sağlığı ve güvenliğinin, kalkınma sürecini doğrudan etkilediğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Sezer, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Üretim teknolojilerindeki değişimlere bağlı olarak, iş sağlığı ve güvenliği kavramının önem kazandığını, çalışma yaşamının temel ögesi durumuna geldiğini vurgulayan Sezer, çalışanlar için sağlıklı iş koşullarının ve güvenli işyerlerinin oluşturulmasının, üretimde verimliliği getirdiği gibi, iş barışının sağlanmasında etkili olduğunu, ekonominin güçlendirilmesine ve istikrarlı yapıya kavuşturulmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

İş dünyasındaki herkesin, karşı karşıya bulundukları riskleri değerlendirerek, koruyucu önlemler alması, iş kazaları ve sağlık sorunlarının giderilmesi için yapıcı çözümler üretmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Sezer, bununla birlikte, işyeri sağlık ve güvenlik programlarının hazırlanmasına ve uzmanlarca uygulanmasına da özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti. Sezer, toplumun iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilinç düzeyinin yükseltilmesine önem ve öncelik verilerek denetim ve eğitim çalışmalarına süreklilik kazandırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Tüm mesleklerde çalışanların, koşullarının en iyiye ulaştırılması ve bunun sürekli kılınması ve işyeri ortamında ortaya çıkabilecek sağlığa aykırı etmenlerden kaynaklanan tehlikelerden korunması hedeflenmelidir. Devlet'in, iş yeri sahiplerinin ve çalışanların katkıları ve duyarlı çabalarıyla, olumsuzlukların en aza indiği, huzurlu ve verimli bir çalışma ortamının oluşturulabileceğine inanıyoruz. Çalışanların sağlığına ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine

gösterilen önemin, aynı zamanda insan haklarına ve bunun temeli olan sağlıklı yaşam hakkına saygı göstermek anlamını taşıdığını anımsatıyor, tüm çalışanlarımıza ve yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious