Cumhurbaşkanı Sezer, nüfus artışı konusunda uyardı

Cumhurbaşkanı Sezer, nüfus artışı konusunda uyardı .8939
  • Giriş : 11.07.2007 / 11:54:00

Sezer, nüfus artışını kontrol altına almanın, gönenç düzeyi yüksek Türkiye için zorunlu olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sezer, Dünya Nüfus Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ülkelerin gelişme sürecini ve gönenç düzeyini olumsuz etkileyen hızlı nüfus artışının, insanlığın bugününü ve geleceğini yakından ilgilendiren boyutuyla dünya gündemindeki öncelikli yerini koruduğuna dikkati çekti.

Hızlı nüfus artışının, gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik, çarpık kentleşme, eğitim ve sağlık hizmetlerinde yetersizlik gibi sorunların temelini oluşturduğunu ifade eden Sezer, nüfus artışının aynı zamanda hedeflenen yaşam kalitesine ulaşılmasına da engel olduğunu vurguladı.

Sezer, ülkelerin güçleri ve gelişmişliğinin nüfuslarıyla değil, nüfusların niteliği ve onlara sunulan hizmetlerle ölçüldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yurttaşlara en iyi yaşam olanaklarını sunabilmek, insanların sağlıklı, temiz ve kaynakların adil bölüşüldüğü bir dünyada barış içinde yaşayabilmesini sağlamak tüm ülkelerin ortak amacı olmalıdır.

İnsanlığın bugününü ve geleceğini tehdit eden sorunların çözümü, ülkelerin işbirliğini, dayanışmasını ve ortak programlar üreterek uygulamasını zorunlu kılmaktadır.

Türkiye'de son yıllarda nüfus artış hızında yaşanan düşüş önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir, ancak ekonomik ve toplumsal koşullar göz önünde bulundurulduğunda yeterli değildir. Nüfus artış hızının kontrol altına alınması, yurttaşlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi, sağlıklı, nitelikli kuşaklar yetiştirilebilmesi, gelişmişlik farklılıkları ortadan kaldırılarak herkese eşit koşulların sağlanabilmesi, gönenç düzeyi yüksek bir Türkiye yaratılabilmesi için zorunludur.

Ülke gerçekleri doğrultusunda izlenecek nüfus politikalarının başarıya ulaşması için akılcı bir devlet politikası oluşturulması ve yürütülen çalışmalara yurttaşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, eğitim kurumlarımızın ve basın-yayın organlarının destek vermesi gerekmektedir.

Yurttaşlarımızın bu konuda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi, aile planlamasıyla ilgili uygulamaların ülkenin her köşesinde yaygınlaştırılması, kadın-erkek tüm bireylerin sağlıklı ve mutlu bir toplum yaşamı için gösterilen çabalara duyarlılıkla katkıda bulunması, çocuk ve gençlerimize daha iyi yaşam olanakları sunulabilmesinin temel koşuludur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious