Cumhurbaşkanı Sezer, yemin törenine katılmayacak

  • Giriş : 02.08.2007 / 14:49:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 23. Dönem Milletvekillerinin yemin törenine katılmayacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının da Yüksek Askeri Şura toplantısı nedeniyle yemin törenine katılmaları beklenmiyor.

TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'dan alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Sezer, yemin törenine katılmayacak. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanlarının da Yüksek Askeri Şura toplantısı nedeniyle yemin törenine katılmaları beklenmiyor.

Koca, 23. Dönem 1. Yasama Yılının başlaması nedeniyle 4 Ağustos Cumartesi günü geçici TBMM Başkanı Şükrü Elekdağ başkanlığında geçici katip üyeler, milletvekilleri ve Meclis bürokratlarının Atatürk Anıtı'na çelenk koyacağını söyledi. Ali Osman Koca, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 15.00'de Genel Kurulun toplanacağını hatırlattı.

Meclisin, yemin töreninde ziyaretçilere açık olacağını bildiren Koca, "Dinleyici locası 650 kişilik olduğu için milletvekillerimizden fazla ziyaretçi getirmemelerini istedik. Dikmen kapısı girişindeki ziyaretçi salonuna da bir televizyon yerleştirerek, ziyaretçilerin buradan da yemin törenini izlemelerini sağlayacağız" diye konuştu.
Koca, yemin sırasında kulislere ziyaretçi kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Genel Kurul Salonunda, Demokratik Toplum Partisi (DTP) sıralarının da belirlendiğini ve parti adının sıralara yerleştirildiğini anlatan Koca, milletvekillerinin yemini için herhangi bir özel düzenek hazırlanmayacağını söyledi.

Yemin töreninden sonra Meclisi Başkanı seçimi için çalışmalara 5 gün ara verileceğini hatırlatan Koca, 9 Ağustosta Meclis Başkanı seçiminin ilk turunun yapılmasının planlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 22. Dönem milletvekillerinin 14 Kasım 2002 tarihinde gerçekleştirilen yemin törenine de katılmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious