Cumhurbaşkanı Sezer,Erdoğan ile görüştü

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bir aydan uzun bir süre sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı saat 15.30'da kabul etti. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz günlerde hükümetin Kıbrıs konusunda yaptığı girişimden Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı haberdar olmadığını açıklamış ve rahatsızlığını dile getirmişti. Bunun üzerine hükümet kanadı bunu reddetmiş ve iki makamın da girişimden önce bilgilendirildiğini savunmuştu. Ardından Cumhurbaşkanı Sezer'in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve yeni Merkez Yürütme Kurulu üyelerini kabulü sırasında nisanda erken seçim yapılmasını söylediği iddia edilmişti. Başbakan Erdoğan, dün AK Parti İl Sosyal İşler Toplantısı'nda erken seçim isteklerine sert tepki göstermişti. ıÜüErken seçim isteklerinin 2 sene önceden başladığını ifade eden Erdoğan, "Baktılar ki tutmadı. Bir ara verdiler. Şimdi son yıla girdik tekrar başladılar. Efendim bu parlamento Cumhurbaşkanlığı seçimini yapamaz. Yapmamalı. Ne demek o? Hani siz yasalara sadıktınız. Hani siz anayasaya sadıktınız. Ne oldu? Şimdi niye sadakatinizi ayaklar altına alıyorsunuz? Hani siz TBMM'ne saygılıydınız? Hani demokratik parlamenter sisteme sadıktınız? Hani siz demokrasi bağımlısıydınız? Ne oldu size? Sorarlar adama. Ve bunu halkımız soracak" demişti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan'dan önce saat 14.30'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı kabul etti ve görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Bugünkü buluşma yaklaşık bir ay sonra gerçekleşmesi dolayısıyla ayrı bir önem taşıyor. Haftalık rutin görüşmelere basın mensupları ilgi göstermezken bugünkü görüşmeye basının ilgisi yoğundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious