Cumhurbaşkanı Sezer İsrail Parlamentosu'nda konuştu

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

İsrail temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsrail Parlamentosu (Knesset)'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer konuşmasında İslam Konferansı Örgütü üyesi olan ve Arap ülkeleriyle tarihsel dostluk bağları bulunan, Avrupa Birliği üyeliğine aday, aynı zamanda NATO ve Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye'nin, İsrail'in komşularıyla kalıcı barış kurması için elinden gelen yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile en kısa zamanda görüşmelere başlamasını beklediklerini ifade eden Sezer, İsrailliler ve Filistinlilerin güvenini kazanmış olan Türkiye'nin, bu ayrıcalığı bir sorumluluk olarak gördüğünü kaydetti.

''Türkler ve Yahudiler zor dönemlerde her zaman birbirinin yardımına koşmuştur." diye Sezer, ikili ilişkilerin son yıllarda her alanda hızla geliştiğini belirtti. Sezer, "İki demokrasi olarak işbirliğimizin Orta Doğu'da barış, istikrar ve gönencin egemen kılınmasına da katkı sağlayacağına inanıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin pek çok alanda komşuları ve dostlarının yararlanabilecekleri olanaklar sunduğunu ifade eden Sezer, enerji alanının, bu bakımdan çarpıcı bir örnek oluşturduğunu söyledi. Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattının resmi açılış töreninin, Temmuz ayında gerçekleştirileceğini anımsatan Sezer, Doğu-Batı enerji koridorunun en değerli parçasını oluşturan bu hattın, bölgede istikrar ve ekonomik kalkınmanın sağlanması bakımından hayati önemde olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin, bölge üzerinde stratejik yansımalarının olacağını belirten Cumhurbaşkanı, ''Hem komşu bölgelere, hem de Avrupa Birliği'ne siyasal, ekonomik ve stratejik anlamda daha geniş bir ufuk kazandırma olanağımız bulunmaktadır. Türkiye'nin üyeliği, aynı zamanda Avrupa Birliği tasarısının çok kültürlü ve laik niteliğinin güvence altına alınmasına katkı sağlayacaktır. Bu noktada, İsrail'in Avrupa Birliği ile son yıllarda gelişen ilişkilerini yakından izliyor ve destekliyoruz." dedi.

"OLMERT'İN FİLİSTİN YÖNETİMİ BAŞKANI ABBAS'LA BİR AN ÖNCE GÖRÜŞMELERE BAŞLAMASINI BEKLİYORUZ"

Konuşmasında İsrail-Filistin anlaşmazlığına da değinen Sezer, "Yol Haritası temelinde ve yan yana barış içinde yaşayan iki devlet hedefi doğrultusunda görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulmasını içtenlikle diliyoruz." diye konuştu. İki ay önceki seçimlerde İsrail halkından yetki almış olan 17. Dönem Knesset üyelerinin ve Başbakan Ehud Olmert önderliğindeki yeni İsrail Hükümeti'nin barış doğrultusunda gereken çabayı kararlı biçimde göstereceklerine inandığını ifade eden Sezer, "Başbakan Olmert'in en kısa zamanda Filistin Yönetimi Başkanı Sayın Mahmud Abbas ile görüşmelere başlamasını bekliyoruz.'' dedi.

Sezer ayrıca, ''Holokost kurbanlarını Türk Ulusu ve kendi adıma saygıyla anıyorum. Bu bağlamda, anti-semitizmin ve her türlü ırkçılığın insanlığa karşı bir suç olduğunu ve bunlara karşı kararlılıkla savaşılması gerektiğini bir kez daha yineliyorum'' diye konuştu.

Genel Kurul Salonu'na gelişinde Sezer'i Türkçe sözlerle, ''Hoş geldiniz'' diyerek karşılayan Knesset Başkanı Dalia İtzik de yaptığı konuşmada, İsrail'de Osmanlı döneminden kalma birçok Türk eseri bulunduğunu, İsrail yasalarında Osmanlı döneminden kalma izlerin yer aldığı belirtti.

İtzik, 500 yıl önce İspanya'dan sürülen Musevilere Osmanlı'nın kucak açtığını hatırlatarak, bunu hiç bir zaman unutmayacaklarını ifade etti. İtzik, Nazi döneminde Almanya'dan ayrılan birçok bilim adamına da Türkiye'nin kucak açtığını kaydetti. Atatürk'ün kendilerine örnek teşkil ettiğini vurgulayan İtzik, ''Onun izindeyiz'' dedi.

Sezer'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres de, Türkiye-İsrail işbirliğinin yalnız askeri alanda değil sivil alanda da yoğunlaşması gerektiğini belirtti. Peres, İsrail'in Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Likud Partisi Genel Başkanı Benyamin Netanyahu da Türkiye konusunda İsrail'de iktidar ve muhalefet ayrımı bulunmadığını, herkesin Türkiye ile ilişkileri desteklediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious