Cumhurbaşkanı Sezer'den KEİ Zirvesi değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Sezer'den KEİ Zirvesi değerlendirmesi.8939
  • Giriş : 25.06.2007 / 20:06:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) değerlendirdi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü 15. yıl zirvesinde kabul edilen sonuç bildirisinin, Karadeniz bölgesinin ve örgütün geleceğini biçimlendiren siyasal bir yönerge niteliğinde olduğunu bildirdi.
Cumhurbaşkanı Sezer, KEİ doruk toplantısının ardından Çırağan Sarayı Mabeyn Salonu'nda Troyka'yı oluşturan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun da katılımıyla basın toplantısı düzenledi.
Sezer, Türkiye'nin ev sahibi olduğu ve dönem başkanlığını yürüttüğü Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 15. Doruk Toplantısı nedeniyle üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile gözlemci ülke yetkililerini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, ''Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, bundan 15 yıl önce, bölgemizin içinden geçtiği önemli dönüşüm sürecinde bölge ülkeleri arasında işbirliğine gereksinim duyulan bir ortamda kurulmuştu. Örgüt, geçen 15 yıl içinde yalnızca bölgedeki ekonomik işbirliğinin artırılmasını sağlamakla kalmamış, aynı zamanda, karşıtlık ve kutuplaşma yerine işbirliği ve uzlaşma kültürünün yerleşmesine, istikrarın gelişmesine de katkıda bulunmuştur'' diye konuştu.
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün kapsadığı alanın, doğu ile batıyı siyasal, ekonomik ve kültürel yönden birleştiren coğrafya olduğunu vurgulayan Sezer, bu nedenle, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün oluşturduğu işbirliği ortamının bölgesel sınırlarının ötesinde uluslararası barış, istikrar ve gönence de katkı sağlamakta olduğunu bildirdi.

YENİ UFUKLAR
Cumhurbaşkanı Sezer, ''Yeni ufuklara yelken açmak'' temasıyla gerçekleştirilen 15. yıl doruk toplantısında, örgütün 12 üyesi ve 13 gözlemci üyesi ile Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile diğer uluslararası örgütlerin temsil edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
''Doruk toplantısında, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları tarafından bir sonuç bildirisi kabul edilmiştir. Bu bildiri, Karadeniz bölgesinin ve örgütün geleceğini biçimlendiren bir siyasal yönerge niteliğindedir. Bu bağlamda, 15. yıl doruk toplantısı ve sonuç bildirisinin, kurumsallaşmasını tamamlayan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün daha da etkinleştirilmesini sağlayacağına inanıyoruz.
Bildiride, önümüzdeki dönemde başta enerji, ticaret ve ulaştırma olmak üzere çevre, turizm, bilim, teknoloji ve suçla savaşım gibi alanlarda örgütün işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesine öncelik vermesi karara bağlanmaktadır.'' Doruk toplantısında, bölge ülkeleri arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasına katkı sağlayabilecek adımları değerlendirdiklerini ifade eden Sezer, Karadeniz bölgesinin enerji kaynakları ve iletimindeki rolünün bilinciyle uluslararası enerji sunum güvenliği alanında işbirliklerini derinleştirme kararı aldıklarını bildirdi.

TERÖRİZMLE VE ÖRGÜTLÜ SUÇLA SAVAŞIM
Sezer, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün üye ülkelerde demokrasinin güçlenmesine katkıda bulunan, Karadeniz bölgesinin istikrarlı ve gönençli bir Avrupa ile ortak geleceğini biçimlendiren bir düzlem olduğunu bir kez daha vurguladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
''Günümüzde uluslararası barış ve güvenliğe karşı tehditlerin aldığı yeni biçimleri ve tehlikeleri dikkate alarak terörizm ve örgütlü suçla savaşımı ortak yarar alanlarından biri olarak saptadık. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, bölge uluslarını doğrudan ilgilendiren pek çok alanda somut tasarılar üretmekte ve bunları yaşama geçirme yönünde etkin adımlar atmaktadır. Dış dünyaya ve uluslararası işbirliğine açık, kendini sürekli yenileyen yapısının, örgütün etkinliğinde önemli güvencelerden birini oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda, doruk toplantısında, örgüt için dönüşüm sürecinin yakın işbirliği ve eşgüdüm temelinde, sürekli olması gerektiğini vurguladık.
Toplantıda ayrıca, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve diğer bölgesel ve uluslararası örgütlerle anlamlı, verimli ve tasarı odaklı işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki ortak kararlılığımızı yineledik.'' Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün Avrasya'nın merkezindeki tek ve etkin bir ekonomik işbirliği kuruluşu olarak bugün hak ettiği uluslararası saygınlığa ve görünürlüğe kavuştuğunu ifade eden Sezer, konuşmasını ''Örgütün önümüzdeki dönemde de Karadeniz alanında dostluk, barış ve işbirliğine katkılarını sürdüreceğine inanıyoruz. Türkiye, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün gelecekte daha da etkin bir yapıya kavuşturulması için elinden gelen tüm çabayı göstermeyi sürdürecektir'' diyerek tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious