Cumhurbaşkanı Sezer'e göre trafik sorunu nasıl aşılır?

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, trafik kazalarının, her şeyden önce toplumsal bir sorun olduğunu belirterek, trafik sorunun çözümünün toplumun tüm kesimlerinin ortak çabası ve duyarlılığıyla mümkün olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Trafik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirmesine, yaralanmasına, sakat kalmasına neden olan trafik kazaları üzücü sonuçlarıyla, Türkiye'nin çözüm bekleyen sorunları arasındaki yerini ve önceliğini koruduğunu belirtti.

Sezer mesajında, "Tüm değerlerin üzerinde olan insan yaşamına etkisinin yanı sıra ekonomik boyutuyla da büyük zararlara yol açan kazaların önlenmesi için yalnız yetkililerden çözüm beklememeli, bizler de bireysel olarak trafikteki sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu sorumluluk yalnız kurallara uymak ve uygulamak değil, başkalarını da bu konuda yönlendirmek, toplumda trafik bilincinin oluşması için çaba göstermek, trafik sorunlarına duyarlı ve başkalarının haklarına saygılı bir kuşak yetişmesine katkıda bulunmaktır" ifadelerine yer verdi.

Trafik kazalarının, her şeyden önce toplumsal bir sorun olduğunu, çözümünün toplumun tüm kesimlerinin ortak çabasını ve duyarlılığını gerektirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Sezer, alınan önlemlerin, uyarıların ve yasal düzenlemelerin, trafik kazalarının önüne geçilebilmesinde yeterli olmadığını kaydetti.

Kazalar ve buna bağlı can kayıplarının azaltılabilmesinin, trafik güvenliğinin sağlanmasıyla doğrudan ilgili olduğunu vurgulayan Sezer, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bu nedenle, altyapı eksikliklerinin giderilmesi, denetlemelere yaygınlık ve etkinlik kazandırılması, yaptırımların artırılması, ilk yardım ve acil bakım hizmetlerinin geliştirilmesi, karayollarındaki yükün güvenli taşıma yolları seçenekleri kullanılarak azaltılması büyük önem taşımaktadır.

Trafik kazalarının yaşanmaması için sürücü ve yaya olarak herkesi duyarlı, dikkatli ve sorumlu davranmaya, görevlilere yardımcı olmaya, gerek şehir içi gerek şehirlerarası trafik akışında kurallara uymaya ve uyarıları dikkate almaya çağırıyorum. İnsan yaşamının bir anlık dikkatsizlik ve kural tanımazlık sonucu yitirilemeyecek kadar değerli olduğunu anımsatarak, kazaların önlenmesi konusunda herkesi sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyor, Trafik Haftası nedeniyle, tüm yurttaşlarımıza esenlikler, sağlıklı ve kazasız yolculuklar diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious