Cumhurbaşkanı Sezer'e övgü

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasama yılı açılısında Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı "Çok muhteşem bir değerlendirme" olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çok önemli temaslar yapmak üzere ABD bulunduğunu kaydeden Topuz, ayrılıkçı terör örgütüyle, terör örgütünün arkasında ve yanında olanlar da önemli sorunların olduğunu ifade etti.

Topuz, kapalı kapılar ardından neler konuşulduğu konusunda bazı tereddütlerinin, olduğunu kaydetti.

Bütün bu yaşanan gelişmelerin kapalı kapılar ardında PKK konusunda pazarlıkların yapıldığının işaret olduğunu ifade eden Topuz, böyle bir pazarlık ortamı olmasa böyle söylentilerin ortaya çıkmayacağını öne sürdü.

Topuz, Başbakan Erdoğan'la Başkan Bush arasında belli ödünler karşılığında terör örgütünü yok etme veya başka bir şekile dönüştürme konularının konuşulacağını iddia etti. "Benim tahminim ABD PKK'yı Ortadoğu politikası dolasıyla Türkiye'ye karşı bir silah olarak kullanma niyetindedir, uzun zamandan beri." diyen Topuz, "Kendisinin El Kaide'ye karşı yok edici girişimleri yanında, El Kaide'den farkı olmayan PKK'ya karşı kendi egemenliğinin sürdüğü bölgede önlem almamakta ısrar etmiş olması, çıkan haberlere PKK liderleri temasa geçmiş olması, ABD'nin PKK'yı bize karşı açıkça koz olarak kullandığı anlamına geliyor. Bugüne kadarki gelişmelerde bunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Topuz,Bush-Erdoğan görüşmelerden sonra karşılığı başka bir şekilde ödenmek üzere ABD'nin PKK konusunda Türkiye'ye yardım eder görüneceğini savundu.

Söylediği varsayımın gerçekleşmesi durumunda bununun milli politikalarla bağdaşmayacağını vurgulayan Topuz, PKK'nın belli bir süre sonra dağdan indirilerek siyasallaştırılacağını, dolaylı olarak örgütle görüşme yapılacağını iddia etti.

Topuz, Türkiye'de oyları düşen iktidarın masa başı önlemlerle kendi varlığını sürdürmek ve ABD'nın desteğini alarak seçime gireceğini savundu.

Topuz, iktidar partisinin Anayasa ve seçim yasası değişikliği yönündeki çalışmalarının kendilerini tek başına iktidara getirecek masabaşı oyunları olarak değerlendirdi.

CHP olarak Anayasa ve seçim yasası değişikliği konusunda AK Parti'yle kesinlikle bir işbirliklerinin olmadığına dikkat çeken Topuz, AK Parti'den kendilerine ulaşmış bir bilgi olmadığını ve görüşme yapılmadığını belirtti.

"ÇOK MUHTEŞEM BİR DEĞERLENDİRME"

TBMM'de kurulduğu tarihi günlerden bir tanesinin daha yaşandığını ifade eden Topuz, Cumhurbaşkanı Sezer'in konuşmasını ise "Çok muhteşem bir değerlendirme yaptı" şeklinde değerlendirdi.

"Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu, sorumluluk duygusu içerisinde, hiç kimseden çekinmeden, berrak bir şekilde ortaya koydu" diyen Topuz, konuşmanın "ekonomiyi olumsuz etkileyeceği" yönündeki görüşleride eleştirdi.

Türkiye'nin önemli sorunlarının gündemde gereken ağırlığı içerisinde ele alınması gerektiğini vurgulayan Topuz, "Bu sorunlardan birisi zarar görecek diye diğerlerini ihmal etme anlayışı insanları uyutma anlayışı olabilir. Ekonomi çok önemlidir. Türkiye'nin sorunları sadece ekonomi değildir. Türkiye'nin sorunları, ekonomininde ihtiyaç duyacağı sorunların çözümüne bağlıdır. "diye konuştu.

Topuz, Türkiye'de ciddi bir irtica ve terör tehdidi olduğunu savunan Topuz, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in "irticanın suç olarak tarıf olarak yoktur" ifadesini eleştirdi.

İrticanın Türkiye'nin temel nitelikleri tehdit eder noktaya geldiğini, bununda ne anlama geldiğini Bakan Çiçek'in kendisinden iyi bildiğini ifade eden Topuz, Cemil Çiçek'in iyi bir hukukçu olduğunu ve milletin duygularını bilerek perdelemeye çalıştığını öne sürdü.

Çiçek'i uyaran Topuz, kendilerini çocuk yerine koymalarını, neyin ne olduğunu kendilerinin bildiğini belirterek, "Milleti uyutmaya kalkmasınla" dedi.

Basın mensubunun sorusu üzerine Topuz, "Genel af hiç olmaz, böyle bir şey söylemiyorum. Bir ülkede afda olur, genel afda olur. Ama onun ortamının hazırlanması gerekir. Ülkede çok önemli bir değişim sağlanır, herkese yeni imkan verilir. Bunu anlarım. Bugün terör kurutulmamıştır. Af terör destek anlamına gelir. Bizim gündememizde aftır, genel aftır diye bir şey yoktur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious