Cumhurbaşkanı Sezer'in onayladığı iki kanun yürürlükte

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kanuna göre; öğrenci, borcunu öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren 2 yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim yapması halinde üç yıl) sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürenin yarısı kadar sürede ve aylık dönemler halinde Kuruma ödeyecek.

Borçlunun Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilk defa ilişkilendirildiğinin tespitine kadar, ilgilinin talebi halinde borcunu ödemesi, kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak suretiyle ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılabilecek. Katkı kredisi borcu ödemelerinde de aynı esaslar uygulanacak.

Borcu ödemedeki 2 ve 3 yıllık bekleme süreleri ile aylık dönemler halinde kuruma yapılacak ödemeler bu Kanunun yayımı tarihinden sonra kredi alacak öğrenciler için uygulanacak.

Öte yandan; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Avrupa Uzay Ajansı Arasında Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla İncelenmesi ve Kullanılması Konusunda İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre; 15 Temmuz 2004 tarihinde Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Avrupa Uzay Ajansı Arasında Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla İncelenmesi ve Kullanılması Konusunda İşbirliği Anlaşması"nın onaylanması uygun bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious