Cumhurbaşkanı tabiki AK Parti'den!

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı seçimi için gerekli çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti varken, hiç bir Ak Parti'li milletvekilinin ''dışardan birini seçelim'' diye düşünmeyeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arınç, Kanal 7'de yayınlanan ''Başkent Kulisi'' programında soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı konusunda teknik sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Anayasa'da ayrıntılı olarak düzenlendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin 16 Mayıs'ta biteceğini, bundan 1 ay önce yeni Cumhurbaşkanı seçme sürecinin başlayacağını belirten Arınç, 1 ay önce yani 16 Nisan'dan sonraki ilk 10 günde, adaylık müracaatı ve aday tespiti yapılmış olması gerektiğini ifade etti. Arınç, bu tespit sürecinin 26 Nisan'da sona ereceğini ve adayların belirleneceğini kaydetti. Bundan sonra aralarında 3'er gün olmak koşuluyla 4 tur seçim yapılacağını anlatan Arınç, 16 Mayıs'a kadar hangi turun hangi gün yapılacağını parti gruplarıyla konuşarak belirleyeceklerini bildirdi.

CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ

Cumhurbaşkanı'nın yetkileriyle ilgili bir soruya karşılık Arınç, ''Türkiye'deki parlamenter demokratik sistemden bir şikayetleri bulunmadığını'' belirtti.

Dünyada bazı ülkelerde başkanlık sistemi olduğunu, bazı ülkelerde monarşik sistemin geçerli olduğunu ifade eden Arınç, Türkiye'de de başkanlık sisteminin daha uygun olacağının söylendiğini kaydetti. Ancak bunun altyapısının kurulması gerektiğini söyleyen Arınç, ''(Türkiye için başkanlık sistemi çok daha iyidir) diyenler iktidara gelir ve yasa, Anayasa değişiklikleri yaparsa, bu sisteme de geçilebilir'' dedi.

Arınç, Türkiye'deki sistemde, bir kişinin Cumhurbaşkanı olarak seçildiğini, 7 yıl işbaşında kaldığını ifade ederek, şöyle devam etti:
''O yedi yıl içerisinde çok büyük yetkiler kullanıyor. Olağanüstü, süpermen gibi... Yargıya ayrı, yasamaya ayrı, yürütmeye ayrı yetkileri var. Bu kadar yetki... Peki sorumluluk var mı? Sıfır sorumluluk. Cumhurbaşkanı'nın tek başına yaptığı tasarruflar bile yargı yetkisi dışında. Bunların hepsini yapabilir ama sorumsuzluğu var.''

''SEMBOLİK YETKİLER TANIMAK SURETİYLE...''

TBMM Başkanı Arınç, seçilenlerin de denetlenmesi, yetki kullananların da sorumluluğu olması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bu kadar yetki Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmalı mıdır? Hayır, bu yetkilerin tamamı Cumhurbaşkanı'na ait olmamalıdır. Bu yetkilerin bir kısmında Başbakan, bir kısmında Meclis yetkili olmalıdır. Eğer sorumlu olmayacaksa, 7 yıl gibi uzun bir süre Cumhurbaşkanlığı yapacaksa o zaman ona sembolik yetkiler tanımak suretiyle, 'siz şurada devletin birliğini temsil edin' diyebiliriz. Sorumluluk taşıyan bir hükümete o yetkileri daha rahat kullandırmalıyız.''

''BİRİLERİ YAKIŞTIRIYOR OLABİLİR''

Cumhurbaşkanlığı adayları arasında kendisinin de isminin geçtiğinin belirtilmesi ve ''Bu sizi heyecanlandırıyor mu, ne tür duygular, düşünceler yaşıyorsunuz?'' sorusu üzerine TBMM Başkanı Arınç, Cumhurbaşkanlığı adaylığının ''önemli bir konu'' olduğunu belirtti.

Arınç, ''Birileri yakıştırıyor olabilir, bundan kimse şikayetçi olmaz. Bunlara teşekkür edilir. Ama biz çoluk çocuk değiliz, bu konunun önemli olduğunu, seçecek olanın TBMM olduğunu biliyoruz. Gerçekçi dürüst ve samimi olmak lazım'' diye konuştu.

Arınç, ''aday olacağım veya aday olmayacağım noktasında bir şey söylemediğini'' de belirterek, TBMM'nin Cumhurbaşkanı'nı seçecek olan oturumunu yöneteceği bir makamda bulunduğu için her sözünün Cumhurbaşkanlığıyla ilintili olabileceğini ifade etti.

Bülent Arınç, ''Potansiyel aday olarak gösterilenlerden birisi bensem benim söylediğim her söz buna yorumlanabilir. Bu da yakışıksız olur'' dedi.

''(DIŞARDAN BİRİNİ SEÇELİM) DİYE DÜŞÜNMEZ''

Cumhurbaşkanı seçimi için yapılacak ilk iki turda 367, son iki turda 276 oya ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Arınç, şunları kaydetti:
''Bu çoğunluğu tek başına elinde bulunduran böyle bir iktidar partisi var. Böyle bir iktidar partisi, AK Parti varken, 354 milletvekili varken, hiçbir Ak Parti'li milletvekili 'dışardan birini seçelim' diye düşünmez. İçerden olacak, milletvekili olacak ve AK Parti'den olacak. Ben şimdi onların içinde milletvekili olsaydım öyle düşünürdüm. Onların da böyle düşüneceğine eminim.''

''PARTİNİN KURUMLARINA SAYGISIZLIK OLUR''

Arınç, ''Sayın Başbakan (Recep Tayyip Erdoğan), Sayın (Abdullah) Gül ve siz, üçünüz bir araya gelip 'adayımız şudur' mu diyeceksiniz?'' soruna ise şu karşılığı verdi:
''Hayır bu totaliter bir sistem olur. 'Troyka' derler, şu derler, bu derler... Biz, zaman zaman ailelerimizle, zaman zaman birlikte oturup konuşuruz. Ama bu tür konularda, partiyi ilgilendiren bir konu üzerinde karar verilecekse... Üçümüz değil, 354 milletvekili olan bir grup var... O grubun milletvekilleri var, Ak Parti'nin kurucuları var, il başkanları var... Oradan kademe kademe süzülerek partinin kararının oluşması lazım. Yoksa, 'bunlar bir tarafa üç kişi karar verecek' derseniz, onu önce ben reddederim. Böyle bir şey olmaz. Bu, partiye partinin kurumlarına saygısızlık olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious