'Cumhurbaşkanı tüm Türkiye'yi kucaklamalı'

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir milletvekili Bülent Baratalı, "Yeni seçilecek cumhurbaşkanı bütün Türkiye'yi kucaklamalıdır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk-İş 3. Bölge temsilciliği tarafından düzenlenen toplantıda CHP milletvekilleri Baratalı, Türkan Miçaoğulları, Yılmaz Kaya ve Erdal Karademir, Türk-İş'e bağlı sendika başkanları ve temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıda konuşan Baratalı, Türkiye'de yargının siyasileştiğini ileri sürdü. İktidarın emrine giren bir yargının sonuca ulaşamayacağını dile getiren Baratalı, yargının siyasileştiğinin örneklerinin son zamanlarda yaşandığını söyledi.

Erken seçime gidilerek Cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğinin altını çizen Baratalı, "Bu parlemento artık yaşlanmış ve altı boşalmıştır. Cumhurbaşkanı anayasal kararları belirler, onun için kişilikli olması lazım. Cumhurbaşkanlığı konusunda isim önemli değil. Seçilecek kişi sağ, sol, din, dil ve ırk ayrımı yapmamalıdır. Anayasal kurumlarla çatışmayan ve kayga etmeyen birisi olmalıdır. Bütün Türkiye'yi kucaklamalıdır. Bunların yanısıra uzlaşmayla seçilmelidir." şeklinde konuştu.

Türkiye'de 25 milyon işçi olduğunu belirten Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı ise bunların 12 milyonunun kayıtdışı çalıştığını kaydetti.

Geri kalan 13 milyon işçininse sadece bir milyonunun sendikalı olduğunu bildiren Kundakçı, sendikalı olmak isteyen işçilerin işverenler tarafından kapı önüne bırakıldığını belirtti.

Hakkını aramak için mahkemeye başvuran 100 işçiden 80'inin işine dönemediğini aktaran Kundakçı, Sosyal Güvenlik Kanunu'nun iş barışını sağlamaktan uzak olduğunu ifade etti.

Kanunların keyfi işten çıkarmaları önleyecek şekilde düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Kundakçı, "İş güvencesi ciddi bir olaydır. İşçiler işlerini kaybediyor. Örgütlü toplum istiyorsak sendikalaşmanın önünü açacak düzenlemeler yapılmalıdır. Bunlar uluslararası çalışma topluluğunun öngördüğü şekide yapılmalıdır." diye konuştu.

2007'de 300 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin yapılacağına değinen Kundakçı, görüşmelerin masa başında, barışçıl yollardan çözülmesini istediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Kundakçı, bugünkü parlamentonun temsilde adaleti sağlamadığını, halkın yüzde 25'ni temsil eden siyasal partinin iktidarda olduğunu bildirdi.

Bu parlamentonun seçeceği cumhurbaşkanının toplumu temsil edemeyeceğini savunan Kundakçı, "Parlamento işlevini tamamlamak üzeredir. Temsili demokratik sistemle yönetiliyoruz. Cumhurbaşkanı ya halk seçsin ya da erken seçim yapılsın. Kasım ayında seçim yapılacak. Solda ve sağda birlik istiyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious