Cumhurbaşkanına açık mektup

Cumhurbaşkanına açık mektup.10511
  • Giriş : 17.04.2009 / 20:22:00

Sayın Cumhurbaşkanı spora el attı. Devlet denetleme kurulu Türk sporu için devreye giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olayı sadece futbolla sınırlı tutmak, Türk sporunu futboldan ibaret görmek yanlıştır.

Bu yanlışı yıllardan beri yapıyoruz. Malesef buna biz de katkı sağlıyoruz. Bu utançtan bir gün önce kurtulmak istiyoruz. Diğer spor dallarına yönelmek, futbola hak ettiğinden fazla ilgi göstermemek için vakit geldi.Azalan ilgi futboldaki şımarıklığı, şiddeti seyirci ve maddi imkanlarla beraber normal çizgisine çekecektir.Bu ülke devleti, medyası ve insanlarıyla ciddi bir spor politikası geliştirmelidir. Spor seyreden (Futbol seyreden) yerine spor yapan bir ülke haline gelmeliyiz. Spora bu şekildeki yaklaşım, şehirlerimizi betondan, okullarımızı dört duvarlı binadan, insanımızı hareketsizlikten kaynaklanan pek çok hastalıktan koruyacaktır.

Birincisi: Okullarda, Televizyonlarda, Gazetelerde öncelikle sağlık için spora önem verilmesi sağlanmalıdır. Ders olarak, program olarak. Yazı ve resim olarak bu konuya özel önem verilmeli ve yaptırımlar uygulanmalıdır.

İkincisi: Geleneksel spor dallarımız mecburi ders olarak okutulmalıdır. Bu dersten başarılı olmak şartı konulmalıdır. Bu dallarda yapılacak çalışmalarla kültürümüz yaşatılmalı, olimpik olanlarda da hedefler konulmalıdır. Resmi ve özel okullarda Devletin belirleyeceği spor dallarında başarılı öğrenciler için kontenjanlar açılmalıdır. Geleneksel spor dallarıyla ilgili, Televizyon programları, Gazetelerde yazılar, resimler konusunda zorlayıcı tedbirler alınmalıdır.Bu kararlar TV' lere uygulanan Türk halk müziği, Türk sanat müziği yaptırımları gibi olmamalıdır.

Üçüncüsü: Yarışmacı spor dalları bütün okullarda ilkokuldan başlayarak görsel destekli ders olarak okutulmalıdır. Gençler, veliler bu spor dallarında bilgilendirilmelidir. Federasyonlardan yetkililer, hakemler, sporcular, yazarlar, programcılar okullara davet edilerek seminer, konferans, imkan varsa uygulamalar yapılmalıdır. Geleceğimiz olan gençlerimiz kulaktan dolma, yalan – yanlış bilgiler yerine doğrularla yüz yüze getirilmelidir. Tüm imkanlar gençlerin emrine seferber edilmelidir.

Sonuç olarak binlerce Beden egitimi öğretmeni boşta beklerken, festivalci Belediye yerine sporcu Belediyeciler dönemi başlatılmalıdır. Beden eğitimi öğretmenleri alacakları branş eğitimleriyle, Federasyonlarla yapılacak işbirliğiyle spor hamlesi başlatılmalıdır.

Milyonlarca öğrencinin yöneldiği spor hamlesinde müsabakalar velilerin seyredeceği yer, seyredeceği saatte yaptırılarak seyirci ilgisi de sağlanmalıdır. Çoğu salon, kapalı mekan sporlarında veliler ve yakınlarından oluşacak yeni spor sever kitlelere ulaşılmalı, onları spor salonlarına, spora çekmek asıl amaç olmalıdır.

Futbol da kendi hak ettiği yerde kalmalıdır. Sayın Cumhurbaşkanının talimatıyla başlayan denetim, spor da devrime dönüşmelidir.Federasyonlar önce ülke sporuna seyirci, sporcu bazında kazanımlar sağlayan ulusal ve uluslar arası arenada bu çalışmayı taçlandıran kurumlar olmalıdır. Yakın akrabayla iş yeri, kişisel rant yeri, seyahat yeri olmasına asla izin verilmemelidir.

Başarısız, programsız Federasyon başkan ve yönetimleri derhal görevden el çektirilmelidir. Okul, medya, sporcu, sponsor iyice kuvvetlendirilmeli Devlet de bunun takipçisi olmalıdır. Bu beşliden hiçbirinin suistimaline fırsat verilmemelidir.

Ayrıca Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi de denetlenmelidir. Orada görev yapanlara da gerekiyorsa hesap sorulmalıdır. Daimi üye gibi, belli çerçeve içinde ahbap çavuş ilişkisiyle Olimpiyat alamadan yatanlara, 1996'dan başlayarak ne yaptıkları, ne harcadıkları sorulmalıdır. Olimpiyat alma hakkı Türkiye' de bütün belediyelere hodri meydan diyerek verilmelidir. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi gibi Dünyada bu şekilde emsali olmayan kurum, Gençlik Spor Genel Müdürlüğüyle birlikte feshedilmelidir.

Türkiye'nin, Dünyanın en genç nüfusu ile spor alanında da başarılı olması için akil insanlardan alınacak fikirlerle derhal harekete geçmesi sağlanmalıdır.

Dünyada olmayan bize de olmamalı. Dünyada olan faydalı ve doğru her türlü sportif çalışma bir an önce ülkemize getirilmelidir. Eskimiş, pörsümüş kişi, kurum, yasa, tesis hatta anlayışa son verilmelidir.

Geleceğin zeki, çecik ve ahlaklı sporcularını, onların yolunu açıp emek verecekleri, Ülkemi Futbol dışında onlarla spor ve sporcuyla tanıştıracakları şimdiden saygıyla selamlıyorum.

Mehmet ŞEYHO / Samanyolu haber TV spor müdürü

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*