Cumhurbaşkanına işkence mektubu

Cumhurbaşkanına işkence mektubu.9616
  • Giriş : 29.10.2008 / 15:04:00

İHD tarafından Cumhurbaşkanı Gül'e gönderilen mektupta, "İşkenceye cezasızlık politikasına son verilmeli" dendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsan Hakları Derneği tarafından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet ve İçişleri Bakanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na işkencelerin önlenmesi amacıyla birer mektup gönderildi. Mektuplarda, "İşkenceye cezasızlık politikasına son verilmeli. İşkence failleri korunmamalı" denildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Sekreteri Sevim Salihoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, son on gün içinde çok sayıda il ve ilçede özellikle çocuklara yönelik şiddetin artığını savundu. Salihoğlu, “İHD çocukların kollarını kıran, onlara acımasızca şiddet uygulayan polis uygulamalarından hemen vazgeçilmelidir. İşkencecilerin korunması ve cezasız kalmalarının sonuçları olan bu durum demokratik hukuk devleti görüntüsünden çok uzaktır" dedi.

İHD tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adalet ve İçişleri Bakanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na gönderilen mektupta da şu ifadelere yer verildi:

"İşkence her yaştan ve her cinsten insana yapılıyor. İşkence yaygın. Doğu batı dinlemiyor; güney, kuzey. Siirt'te Feyzullah Ene işkenceye maruz kaldı, sokakta. Resmi gözaltı merkezleri dışında yapılan işkencelere bir örnektir bu olay. İşkenceye son verilmesini istiyoruz. İşkencenin önlenmesini istiyoruz. İşkencenin önlenmesi için, idari, yasal, yargısal ve eğitsel önlemlerin alınmasını istiyoruz. İşkenceye cezasızlık politikasına son verilmelidir. İşkence failleri korunmamalıdır.

İşkence şikayetleri hakkında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 13. maddesinde yazılı olan etkin hukuk yolları işletilmelidir.

Diyarbakır'da sayısı 24'ü, Adana'da sayısı 22'yi bulan, tutuklu ilköğretim çağındaki çocuklar için de adalet istiyoruz. Polisin vurması, yargının tutuklaması gibi bir pratik, demokratik hukuk devletlerinin pratiği olamaz.

Adalet istiyoruz. En başta da çocuklar için. 'Büyükler', günahlarının bedellerini çocuklara ödetmemelidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*