Cumhurbaşkanı'na tutuklama emri bekleniyor

Cumhurbaşkanı'na tutuklama emri bekleniyor.9613
  • Giriş : 11.07.2008 / 08:40:00

BM yetkilileri, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Darfur'da işlenen savaş suçları nedeniyle Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan el Beşir hakkında tutuklama emri çıkarmasının beklendiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBC'nin haberine göre bu adım, bölgede görev yapan Afrika Birliği-Birleşmiş Milletler ortak barış gücü askerlerini hedef haline de getirebilir. Çarşamba günü yaklaşık 200 kişilik silahlı bir grubun barış gücü konvoyunu pusuya düşürmesi sonucu 7 asker ve polis ölmüş, 22'si de yaralanmıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Luis Moreno Ocampo, daha önce tüm Sudan hükümetinin insanlığa karşı suç işlediğini söylemişti. Savcı iddianamesini Pazartesi günü yargıçlara sunacak.

Sudan'ın Darfur bölgesinde son beş yıl içinde işlendiği öne sürülen savaş suçlarının dökümünün yer alacağı iddianamede, Beşir'in soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanabileceği belirtiliyor.

Sudan Hükümeti mahkemeyi tanımıyor. Sudan'ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi, böyle bir adımın barış sürecini tehlikeye sokacağını kaydetti. Hükümet yanlısı milisler ile isyancılar arasındaki çatışmaların 5 yıldır devam ettiği Darfur'da, 200 bin kişi hayatını kaybetti, iki milyondan fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sudan hükümeti ölenlerin sayısının ise 10 bin civarında olduğunu iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*