Cumhurbaşkanı'ndan Vakıf Haftası mesajı

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Geçmişi bugüne bağlayan vakıf eserlerimizin korunarak yarınlara aktarılması, aynı zamanda tarihimize ve gelecek kuşaklara karşı duyulan sorumluluğun yerine getirilmesi anlamını taşıyacaktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer mesajında, "Türk Ulusu'nun dayanışma geleneğini yansıtan, birlik, beraberlik ve yardımlaşma duygularını geliştiren vakıflar, toplumsal ilişkilerin güçlenmesinde, yaşamın barış ve kardeşlik temelinde biçimlenmesinde etkin rol oynamaktadır" dedi.

İnsanlara hizmet anlayışıyla kurulan, zengin birikimiyle günümüze ulaşan vakıfların kuruluş ilkelerinden ayrılmadan hizmetlerini sürdürmesinin, köklü vakıf geleneğinin yaşatılması yönünden önem taşıdığına işaret eden Sezer şöyle devam etti: "Vakıflarımızın, verimlilik ve gereksinim içinde olanlara yardım amaçları doğrultusunda, günün değişen koşullarına göre düzenlemeler yapılarak, çağın koşullarına yanıt verebilecek biçimde çalışması, Devlet'in yükünü de hafifletecektir. Tarihten gelen birikim ve deneyimle toplumsal yaşamın her alanında çalışmalarını sürdüren vakıflarımız aynı zamanda, birer sivil toplum kuruluşu olarak, katılımcı demokrasi anlayışının yerleştirilmesine de katkı sağlamaktadır. Geçmişi bugüne bağlayan vakıf eserlerimizin korunarak yarınlara aktarılması, aynı zamanda tarihimize ve gelecek kuşaklara karşı duyulan sorumluluğun yerine getirilmesi anlamını taşıyacaktır. Toplumumuzda her alanda gün geçtikçe artan saydamlık beklentisinin vakıflarda yürütülen çalışmalar, vakıf gelirleri ve harcamaları için de karşılanması, vakıfların geçmişten gelen saygın konumlarının sürdürülmesinde ve vakıflara yapılan yardımların artmasında etkili olacaktır. Vakıfların işleyişinde verimlilik ve sorumluluk ilkelerinden asla ödün verilmemeli, ayrılan kaynakların, amaçları doğrultusunda akılcı biçimde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Vakıf geleneğinin özünden sapma olmadan yaşatılarak, yarınlara taşınmasında Vakıf Haftası etkinliklerinin önemli işlevi bulunduğuna inanıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious