'Cumhurbaşkanını bu Meclis seçecek'

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

DYP Lideri Ağar: "Cumhurbaşkanını bu Meclis seçecek, herşey demokratik çerçevede olacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili olarak, ''Cumhurbaşkanını görevde olan bir meclis seçecek ama halk nezdinde kabul görecek mi bilemem. Şurası gerçek ki her şey demokratik çerçevede olacak.'' dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak için İzmir'e gelen Ağar, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde (İAOSB) iş adamlarıyla buluştu. Ağar, burada Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya, ''Şu andaki meclis, eğer o zamana kadar seçim olmazsa cumhurbaşkanını seçecek ancak bu meclis, 2002'deki millet iradesini temsil etmiyor. Bir dahaki seçimlerde bu ortaya çıkacak. Bazı çevreler buna engel olmak istiyor ama aynı çevrelerin, mevcut başbakanın Cumhurbaşkanı olmasına da karşı çıktığı ifade ediliyor. Böyle bir arzu varsa demokraside neyle mani olacaksınız.'' diye konuştu.

Türkiye'de bundan sonra herşeyin demokrasi eksenli gerçekleşeceğini ifade eden Ağar, ''Ama Türkiye'de biryerlere seçilmek isteyen kişilerde vicdani muhasebesini mutlaka yapmalıdır. Beni herkes kabul ediyor mu, icraatlarımı onaylıyorlar mı? Bunu kendine sormalıdır.'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha zaman olduğunu belirten Ağar, ne olursa olsun herşeyin demokrasi çerçevesinde gerçekleşeceğini anlattı.

Ağar, son günlerdeki "irtica geri döndü" iddialarıyla ilgili bir soruya, şu cevabı verdi: ''Rahat olalım. Cumhuriyetin milletin korumasında olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyetin sivil kudreti bütün cumhuriyetin ve rejime yönelik işlerin üstüne gelmeye muktedirdir. Laik devlette en önemli mesele inananların hukuki teminatını aldığı gibi inanmayanları da almasıdır. Anayasamızda değiştirilmeyecek maddelerde bu kesinlikle ifade edilmiştir.''

Son günlerdeki İstanbul'da yaşanan olaylarla ilgili resmi bir açıklamanın yapılmadığını söyleyen DYP Lideri sözlerine şöyle devam etti: ''Türkiye demokratik, laik ve sosyal hukuk devletidir. Sihirli formül budur. Türkiyle bundan asla ve kata vazgeçmeyecektir. Bunu da güçlendirecek olan hukuk devletidir. Türkiye kanunların devleti değil, hukuk devleti olmalıdır. Cumhuriyet ve demokrasiyi ile milletin milli ve manevi değerleriyle ortak bir zeminde birleştirilip, modern dünyanın algıladığı gibi düzenledikten sonra Türkiye bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.''

Seçim döneminde yeni kamu düzeni şeklinde bir çalışma yapacaklarını aktaran Ağar, Türkiye'nin böyle bir çalışmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. 11 Eylül sonrası ortaya çıkan taployla ileri batı toplumlarında güvenlik adına özgürlükler ortadan kaldırıldığını kaydeden Ağar, ''Özgürlük ortamı, demokarasi ortamı insanı geliştiren bir ortamdır. Bunların olmadığı toplumlar içine kapanır. Hakların üstün olmadığı toplumlarda haksızlık ön plana çıkar.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious