Cumhurbaşkanını halk kendi iradesiyle sandıkta seçecek

Cumhurbaşkanını halk kendi iradesiyle sandıkta seçecek.11223
  • Giriş : 05.07.2007 / 20:38:00
  • Güncelleme : 05.07.2007 / 20:45:23

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararla, halkın cumhurbaşkanını kendi iradesiyle sandıkta seççilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arınç, Manisa Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin Ahmetli ek binasının açılış törenine katıldı. Tören sırasında kendisine ulaşan bir telefonla, Anayasa Mahkemesi'nin kararını öğrenen Arınç, konuşmasına kararı değerlendirerek başladı.

Arınç'ın, Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa Değişikliği konusunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP'nin başvurusunu ret ettiğini açıklamasını, vatandaşlar alkışlarla karşıladı. Arınç, bu kararla, yapılan anayasa değişikliklerinin bu şekliyle kabul edilmiş bulunduğunu ve 21 Ekim'de halkın 11. cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gideceğini söyledi. Bülent Arınç, şöyle konuştu:

"Halkın kendi cumhurbaşkanını seçmesi, Meclisimizin yaptığı Anayasa değişikliğiyle mümkün oldu, bundan dolayı çok sevinçliyim. Çünkü cumhur millet demektir. Millet de başkanını artık kendi serbest iradesiyle sandıkta referandumla seçmiş olacaktır. Böylelikle kördüğüm haline getirilmiş olan cumhurbaşkanlığı seçimi de halk tarafından gerçekleştirilecek. Şimdiden 11. Cumhurbaşkanı kim olacaksa, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious