Cumhurbaşkanını halk seçiyor

Cumhurbaşkanını halk seçiyor.14644
  • Giriş : 05.07.2007 / 18:03:00
  • Güncelleme : 05.07.2007 / 20:14:39

Anayasa Mahkemesi hem Sezer'in, hem de CHP'nin başvurusunu reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesi ve seçimlerin 4 yılda yapılmasına ilişkin paket yürürlüğünü koruyor.

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP'nin, Anayasa değişiklik paketinin iptaliyle ilgili ayrı ayrı yaptıkları başvuruları görüştü.

Anayasa Mahkemesi, "Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılması" yönündeki Anayasa Değişikliği paketinin iptali istemiyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP'nin açtığı davayı bugünkü gündem toplantısında ele aldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, başvuruların incelendiğini belirterek,"Sonuç olarak şekil denetimine ilişkin açılan iki dava oy çokluğu ile reddedildi. İç tüzük değişikliği niteliğinde getirilen dava ise yetkisizlikten reddedildi" dedi.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi referanduma gidiyor.

Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP tarafından yapılan başvuruları reddetti.

Yüksek Mahkeme, bugünkü gündem toplantısında Anayasa Değişikliği paketine ilişkin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP'nin açtığı 2 ayrı davayı ele aldı.

Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı Sezer ile CHP'nin, 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un şekil denetimine ilişkin açtıkları 2 ayrı davayı birlikte incelediklerini kaydetti.

Kılıç, 5678 sayılı kanunun şekil denetimine ilişkin davaların oy çokluğu ile reddedildiğini bildirdi.

Kılıç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, milletvekillerinin açtığı iç tüzük değişikliği niteliğinde görülerek söz konusu Anayasa Değişikliği paketinin iptaline ilişkin başvuruyla, yine milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile şekil denetimine bağlı olarak yaptığı başvuruları incelediklerini bildirdi.

Anayasa değişikliği paketinin şekil denetimine ilişkin Cumhurbaşkanı Sezer ve milletvekillerinin yaptığı başvuruların birleştirilerek karara bağlandığını ifade eden Kılıç, iç tüzük değişikliği niteliğinde görülerek yapılan başvurunun ayrıca değerlendirildiğini kaydetti.

Kılıç, sonuçta şekil denetimine ilişkin Cumhurbaşkanı Sezer ile milletvekillerinin açtıkları davaların oy çokluğu ile reddedildiğini ifade etti.

Haşim Kılıç, CHP'nin açtığı diğer davada, 5660 sayılı kanunun iç tüzük değişikliği niteliğinde görülerek iptali isteminin ise yetkisizlikten reddedildiğini bildirdi. Kılıç, ''Şu anda halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanmış olan bu Anayasa değişikliğine ilişkin paket yürürlüğünü sürdürüyor'' diye konuştu.

Gazetecilerin soruları üzerine Kılıç, Cumhurbaşkanı Sezer ve CHP'nin açtığı birleştirilen davaların ''6'ya 5 oy çokluğu ile reddedildiğini'' söyledi.

Şekil denetimindeki Anayasa değişikliklerine ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin ancak 3'te 2, yani 7 iptal oyuna karşılık karar verebileceğini ifade eden Kılıç, ''7 iptal oyu çıkmış olsaydı bu paketin yürürlüğü söz konusu olmayacaktı ve iptal edilmiş olacaktı. Oysa şu anda 6 arkadaşımız ret yönünde oy kullandı ve şekil denetimine ilişkin herhangi bir eksikliğin, herhangi bir Anayasa'ya aykırılığın olmadığı sonucuna vardı'' diye konuştu.

Sorular üzerine Kılıç, CHP'nin iç tüzük değişikliklerine ilişkin başvurusuyla ilgili yetkisizlik kararının oy birliği ile reddedildiğini kaydetti.

Bundan sonraki sürecin sorulması üzerine Kılıç, ''Şu anda o bizim dışımızda gelişebilecek bir hadise. Buna herhangi bir cevap vermeyeyim. Bu meclisin kendi takdiridir. Seçimlerden sonra oluşacak olan meclis buna karar verecektir'' yanıtını verdi.

''Bu bir anlamda cumhurbaşkanını halkın seçmesine Anayasa Mahkemesi'nin vize vermesi anlamına mı geliyor?'' sorusuna karşılık Kılıç, ''Şüphesiz, tabii'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious